Elektrownia jądrowa uczyni z Pomorza centrum energetyczne kraju, ale będzie potrzebna rozbudowa infrastruktury (RELACJA)

19 lipca 2023, 15:35 Atom

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce to ogromne wyzwanie, które będzie się wiązać z rozbudową dróg, portów i sieci kolei na Pomorzu. Rząd już opracowuje program, który ma uczynić z tego regionu nowe centrum energetyczne kraju. 

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe i Urzędem Morskim. Fot. Jacek Perzyński
Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe i Urzędem Morskim. Fot. Jacek Perzyński

19 lipca w budynku ministerstwa funduszy i polityki regionalnej odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) i Urzędem Morskim w Gdyni w następstwie uchwalenia przez rząd Programu wspierania inwestycji infrastrukturalnych w związku z realizacją kluczowych inwestycji energetycznych w województwie pomorskim.

Celem Programu jest wsparcie inwestycji infrastrukturalnych w wysokości 1,03 mld zł na budowę dróg krajowych, 2,83 mld zł na budowę linii kolejowych oraz ponad 907 mln na rozwój i budowę obiektów hydrotechnicznych.

Poprawa infrastruktury jest kluczowa przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej. Pomoże to w dostawach materiałów budowlanych, a także przyspieszy odbiór specjalnych instalacji jądrowych. Co ważne, te projekty również przyciągną kolejne inwestycje oraz ulepszą lokalną komunikację.

– Konsekwentnie prowadzimy działania, aby w Polsce powstała pierwsza elektrownia jądrowa, która będzie kosztować 100 mld zł, a całe projekty offshore  60 mld zł. Przebudowujemy także system przesyłania energii. Pomorze staje się nowym centrum energetycznym kraju – mówi Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

– Inwestycje infrastrukturalne również będą musiały zostać przebudowane. Pomorze jest wielkim placem budowy – dodaje.

– Rząd realizuje ambitną politykę rozwoju. Konieczne są inwestycje energetyczne i infrastrukturalne, które są kołem zamachowym naszej gospodarki. Dla nas ważne jest, abyśmy cały czas byli wielki placem budowy Europy. W najbliższych latach przeznaczymy 4,7 mld na inwestycje drogowe i kolejowe na rozwój sieci i inwestycje morskie- podkreśla Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Pomorze się zmienia i stanie się energetycznym centrum Polski, które przyniesie korzyści lokalnym mieszkańcom. Inwestycje te stworzą kolejne miejsca pracy w regionie i zmienią oblicze całego kraju – wskazuje Piotr Müller, rzecznik prasowego rządu.

– Nie mamy obaw ws. realizacji tych inwestycji. Mamy do dyspozycji 500 mln euro na inwestycje dla portu w Ustce, jako centrum serwisowego farm offshore. Większość portów na Pomorzu będą mogły serwisować instalacje morskich farm wiatrowych – mówi Marek Gróbarczyk, Pełnomocnik ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej.

Ważnym projektem będzie również budowa specjalnego odcinka drogi, która połączy pierwszą elektrownię jądrową z siecią dróg na Pomorzu.

– Zamierzamy wybudować nową drogę, która połączy elektrownię jądrową z siecią dróg w województwie pomorskim, aby usprawnić komunikację. Ta inwestycja będzie również służyć lokalnym mieszkańcom – mówi Rafał Weber, Sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.

– W ostatnim okresie przyspieszył proces budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Jesteśmy coraz bliżej uzyskania decyzji środowiskowej. Dzięki wszystkim inwestycjom infrastrukturalnym będziemy mogli odebrać wszelkiego rodzaju niezbędne urządzenia do budowy elektrowni – podkreśla Łukasz Młynarkiewicz, p.o. Prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

Opracował Jacek Perzyński

Mikulski: Reaktory jądrowe w USA, czyli jak to robi Westinghouse