Unia Europejska (UE) nie zdecydowała się objąć sankcjami rosyjskiego przemysłu nuklearnego na czele z państwowym koncernem Rosatom. Węgry i Francja były przeciwko.
Postawa Węgier nie jest zaskoczeniem. Państwo to od początku lutowej agresji Rosji na Ukrainę zachowuje się dwuznacznie, blokując lub opóźniając różne inicjatywy, które maja na celu uderzyć w Rosję. W przypadku sankcji dotyczących rosyjskiego przemysłu jądrowego było podobnie. Rosatom jest głównym wykonawcą projektu budowy elektrowni jądrowej Paks-2, gdzie dostarczy technologie reaktorów WWER-1200.
Francja również była sceptyczna w stosunku do sankcji na Rosatom. Na początku tygodnia rzecznik francuskiego ministerstwa gospodarki powiedział, że wiele elektrowni jądrowych w Europie korzysta z paliwa jądrowego sprowadzanego z Rosji. Jednak paliwo nie jest jedynym problemem z francuskiej perspektywy. EDF, państwowy koncern energetyczny, w 2022 roku zakupił od Rosatomu 153 tony wzbogaconego uranu, co stanowi 15 procent całości portfela zakupowego Francuzów.
EDF odkupił od amerykańskiego GE Steam Power zakład produkcji turbin parowych na potrzeby elektrowni jądrowych. Dzięki tej transakcji do portfela EDF weszły projekty realizowane dla rosyjskiego koncernu jądrowego. Według dostępnych informacji, francuska filia GE Steam Power posiadała 60 procent zamówień na rzecz projektów realizowanych przez Rosatom.
W grudniu 2021 roku Rosatom i francuski Framatome podpisały porozumienie o strategicznej współpracy, której celem było zarówno rozszerzenie partnerstwa w zakresie produkcji paliwa jądrowego oraz automatyki sterowania elektrowniami jądrowymi, jak i współpraca w nowych obszarach. Rosatom we współpracy z Framatome dostarcza paliwo i komponenty z regenerowanego uranu do zachodnioeuropejskich elektrowni jądrowych.
Unia planuje wprowadzić 10 pakiet sankcji wobec Rosji za jej agresję na Ukrainę. Wartość restrykcji wprowadzonych z nowym pakietem ma wynieść ponad 11 mld euro.
Reuters/Interfax/Mariusz Marszałkowski
Lasery, mikroprocesory i… sedesy w nowym pakiecie sankcji unijnych wobec Rosji