Dwa reaktory amerykańskie dla Bułgarii mają kosztować sztywno do 14 mld dolarów, to znaczy około 56 mld złotych w umowie o budowie planowanej przez rząd w Sofii.
Euractiv.com ustalił, że Bułgaria domaga się od amerykańskiego Westinghouse znanego z przygotowań do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce ceny budowy ustalonej na sztywno na do 14 mld dolarów za dwa reaktory w wysokości do 14 mld dolarów. Tyle ma być wart kontrakt na budowę. Zgrubne szacunki z Polski sugerowały koszt 100 mld zł za elektrownię jądrową z trzema reaktorami.
Pierwszy z dwóch reaktorów amerykańskich w Elektrowni Kozłoduj miałby stanąć w 2034 roku. Polacy chcą mieć pierwszy rok wcześniej. Teraz jednak Bułgarzy podpisali umowę o współpracy jądrowej z USA, która zakłada rozwój energetyki jądrowej we współpracy resortów odpowiedzialnych za ten obszar. Polacy podpisali taką umowę w lipcu 2017 roku.
Bułgarzy i Polacy negocjują kontrakty na budowę. Polskie Elektrownie Jądrowe, Bechtel i Westinghouse realizują już jednak umowę projektową polegającą na przygotowaniu projektu budowy elektrowni z trzema reaktorami AP1000 w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Trwają także rozmowy o modelu finansowania atomu.
EurActiv.com / Wojciech Jakóbik
Może być opóźnienie na etapie przygotowania atomu z USA w Polsce