AlertAtomEnergetyka

Atom cieszy się coraz większym poparciem na świecie, w tym w Polsce i USA

Elektrownia jądrowa Cruas. Źródło: Flickr

Elektrownia jądrowa Cruas. Źródło: Flickr

Świat coraz mocniej przekonuje się do energetyki jądrowej. Według najnowszych sondaży, Polacy i Amerykanie opowiadają się za atomem jak nigdy przedtem.

Polska nie boi się już elektrowni jądrowych. Taki wniosek można wyciągnąć z sondażu Instytutu Badań Pollster, przeprowadzonego na zlecenie “Super Expressu”. Według niego, 62 procent Polaków opowiada się za budową dużego atomu w Polsce, przeciw jest 23 procent.

Podobnego zdania są Stany Zjednoczone, gdzie ponad połowa obywateli popiera stawianie elektowni jądrowych. Ich preferencje znamy dzięki ankiecie Instytutu Gallupa, czyli najstarszego ośrodka badań opinii społecznej na świecie. Wyniki sondażu pokazują, że 55 procent obywateli Stanów Zjednoczonych popiera wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą energetyki jądrowej. Jest to najwyższy rezultat w historii kraju.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-23 marca 2023 roku. Wykazało, że ​​25 procent Amerykanów „ zdecydowanie popiera” energię jądrową, a 30 procent „ w pewnym stopniu ją popiera”. 22 procent “zdecydowanie” lub “nieco” sprzeciwia się jej wykorzystaniu.

Przedstawiciele Instytutu Gallupa zaznaczają, że otwarcie społeczeństwa na wykorzystanie atomu zmienia się w zależności od cen ropy. Gdy są one wysokie, Amerykanie skłaniają się ku energetyce jądrowej. Z kolei największy wpływ na postrzeganie elektrowni jądrowych w Polsce miała katastrofa w Czarnobylu w 1986 roku, która skutkowała wieloletnią niechęcią obywateli całej Europy Środkowo-Wschodniej. Nastawienie Polaków do dużego atomu z roku na rok jest jednak coraz bardziej pozytywne.

Super Express / AMS OIL / Jędrzej Stachura

Prezydent mówi o wzmacnianiu więzi z USA a premier o atomie z Francji

 


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Gorzki sukces odkrycia wolińskiej ropy naftowej i gazu

Formalnie złoże gazu ziemnego i ropy naftowej w pobliżu wyspy Wolin nie istnieje. Odkryto tylko wystąpienie tych surowców w jednym...
Reaktor Maria. Fot. NCBJ

Miesiące zamiast tygodni przerwy. Dlaczego Reaktor Maria nadal stoi?

Reaktor badawczy Maria stoi i niewiele wskazuje na to, że prędko wróci do pracy. Przerwa, która miała trwać niespełna sześć...

Udostępnij:

Facebook X X X