Atom: Węgry i Rosja zacieśniają współpracę energetyczną

20 czerwca 2017, 06:45 Alert

Węgierska firma energetyczna MVM oraz rosyjski koncern Rosatom, generalny wykonawca modernizacji i rozbudowy elektrowni jądrowej w Paks, podpisały memorandum o współpracy na międzynarodowych targach Atomexpo 2017 w Moskwie.

Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

Strony zacieśniają współpracę dotyczącą modernizacji i rozbudowy elektrowni jądrowej Paks. Protokół ustaleń dotyczy dostaw paliwa jądrowego, przeprowadzenie projektów jądrowych, szkolenia dla specjalistów oraz inicjatyw badawczych i rozwojowych. Strony chcą również współpracować w rozwoju sektora jądrowego w Rosji i krajach trzecich. Dyrektor MVM, Péter Csiba powiedział, że firmy połączyła przyszłość, co tworzy wiarygodną podstawę dla współpracy w dotychczasowych i nowych obszarach.

– Jesteśmy przekonani, że zawarcie tego strategicznego partnerstwa, a także wspólne działania, przynoszą różne wzajemnie korzyści w związku z nowymi projektami i innowacyjnymi rozwiązaniami, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju technologii energii jądrowej – podkreślił Kirył Komarow, wiceprezes Rosatomu.Obie firmy chcą również rozwijać wspólne projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach.

Elektrownia jądrowa w Paksu, 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów technologii sowieckiej. Cztery reaktory zapewniają około 40 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną kraju.

Zwrot ku Rosji

W styczniu 2014 roku premier Viktor Orbán i prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisali umowę o współpracy przy rozbudowie elektrowni atomowej leżącej ok. 100 kilometrów na południe od Budapesztu. Rozbudowa elektrowni ma rozpocząć się w 2018 roku, a pierwsze reaktory uruchomione w 2025-2026. Moc elektrowni ma wynieść 1200 MWe.

W listopadzie 2016 r. Komisja zamknęła postępowanie przeciw Węgrom dot. umowy z Rosją w sprawie projektu modernizacji reaktorów w Paksu. KE zrezygnowała z kwestionowania przyznania Rosjanom kontraktu bez przetargu. Komisja Europejska w marcu br., uznała że węgierskie wsparcie finansowe na budowę dwóch reaktorów w elektrowni atomowej Paks II jest zgodne z unijnymi zasadami udzielania pomocy państwa. Zdaniem Komisji, decyzja zapadła na podstawie zobowiązania węgierskich władz do ograniczenia ewentualnych zakłóceń dla konkurencji na rynku, jakie to wsparcie może wywołać.

Daily News Hungary/Rosatom/Bartłomiej Sawicki