AlertAtomEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Atomowa Francja nie zapomina o magazynach energii. Polska może mieć największy na świecie

Magazyny energii. Fot. Eaton

Magazyny energii. Fot. Eaton

Francuzi chcą dalej inwestować w energetykę jądrową, na której zależy także Polakom. Nie zapominają jednak o technologii magazynowania energii, która może zapewnić Polsce największy magazyn energii litowo-jonowy na świecie.

TotalEnergies uruchomił największy magazyn energii we Francji w Dunkierce o mocy 61 MW. Składa się z 27 kontenerów firmy Saft, spółki-córki odpowiedzialnej za tę technologię. Total odpowiedział w ten sposób na zapotrzebowanie operatora sieci przesyłowej RTE. Ich polski odpowiednik Polskie Sieci Elektroenergetyczne ma także plany wobec magazynów energii.

Spółka TotalEnergies zamierza rozwijać magazyny energii w krajach, w których oferuje Odnawialne Źródła Energii wymagające stabilizacji. Francja wykorzystuje do tego celu rozwiniętą energetykę jądrową i dlatego zamierza zbudować sześć reaktorów zastępujących starą flotę, której cykl życia już się kończy. Jednakże magazyny energii mogą być kolejną technologią pozwalającą stabilizować dostawy energii ze źródeł odnawialnych zależnych od warunków pogodowych.

TotalEnergies ma już w portfolio 10 GW energetyki odnawialnej i chce mieć 35 GW OZE oraz magazynów energii do 2025 roku oraz 100 GW do 2030 roku. W ten sposób chce znaleźć się w piątce największych producentów energii ze źródeł odnawialnych na świecie. Total Energies należy w 84 procentach do udziałowców instytucjonalnych z Francji, Wielkiej Brytanii i reszty Europy, a także Ameryki Północnej.

Operator sieci elektroenergetycznej w Polsce o nazwie Polskie Sieci Elektroenergetyczne przygotowuje infrastrukturę do rozwoju energetyki jądrowej, ale także magazynów energii. PSE wraz z Energą, Hitachi oraz japońską agencją NEDO zbudowały magazyn energii o mocy 6 MW w pobliżu farmy wiatrowej Bystra w gminie Pruszcz Gdański. Był to projekt demonstracyjny i pozwolił na transfer technologii magazynowej z Japonii.

To nie koniec planów Polaków. Zamierzają opracować studium wykonalności magazynu energii o mocy 50-100 MW oraz pojemności 200-400 MWh. Drugi wariant przekroczyłby możliwości największego magazynu energii na świecie zbudowanego przez amerykańską Teslę i francuski Neoen w Australii. Jednakże przyszłość tych rozwiązań w Polsce będzie zależała od mechanizmów wsparcia technologii magazynowania energii.

TotalEnergies/Polskie Sieci Elektroenergetyczne/GramWzielone.pl/Wojciech Jakóbik

Sawicki: Ciemna strona domowej fotowoltaiki, czyli ile kosztuje czyszczenie paneli


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X