Sir David Attenborough ostrzegł, że zmiany klimatu są największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, z jakim kiedykolwiek zetknęła się ludzkość. – Nie zazdroszczę wam odpowiedzialności, jaką nakłada to na was wszystkich – powiedział w rozmowie z Radą Bezpieczeństwa ONZ.
Zmiany klimatu na Radzie Bezpieczeństwa ONZ
94-letni Attenborough, legenda brytyjskiej telewizji i popularyzator nauki, wygłosił przemówienie na wirtualnym posiedzeniu 15-osobowej rady ds. Zagrożeń klimatycznych dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, której przewodniczył brytyjski premier Boris Johnson. – Jeśli będziemy kontynuować naszą obecną ścieżkę, staniemy w obliczu upadku wszystkiego, co zapewnia nam bezpieczeństwo: produkcji żywności, dostępu do świeżej wody, temperatury otoczenia i oceanicznych łańcuchów pokarmowych. A jeśli świat przyrody nie będzie już w stanie zaspokoić najbardziej podstawowych z naszych potrzeb, wówczas znaczna część reszty cywilizacji szybko się załamie – powiedział Attenborough.
W listopadzie w szkockim Glasgow ma odbyć się następny szczyt klimatyczny COP26. – To dosłownie nasza ostatnia, najlepsza nadzieja, że uda nam się dojść do celu i zrobić to dobrze – powiedział radzie wysłannik ds. Klimatu, John Kerry. Listopadowy szczyt jest ostatecznym terminem zobowiązania się krajów do głębszych cięć emisji. Będzie to najważniejsze spotkanie od wydarzenia w 2015 roku, które zaowocowało porozumieniem paryskim, kiedy to prawie 200 krajów zobowiązało się do powstrzymania wzrostu temperatury na tyle szybko, aby uniknąć katastrofalnej zmiany. – Wiem, że są ludzie na całym świecie, którzy powiedzą, że to wszystko jest zielone, pochodzące od bandy ludzi przytulających się drzew, zjadaczy tofu i którzy nie nadają się do międzynarodowej dyplomacji i polityki międzynarodowej. Głęboko się z tym nie zgadzam – powiedział radzie brytyjski premier Boris Johnson.
Tymczasem Rosja i Chiny zastanawiają się, czy Rada Bezpieczeństwa jest odpowiednim forum do dyskusji na temat zmian klimatycznych. – Zgadzamy się, że zmiany klimatu i kwestie środowiskowe mogą zaostrzyć konflikty. Ale czy naprawdę są one główną przyczyną tych konfliktów? Istnieją co do tego poważne wątpliwości – powiedział ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia. Chiński wysłannik klimatyczny Xie Zhenhua określił zmiany klimatu jako problem rozwojowy. – Zrównoważony rozwój jest głównym kluczem do rozwiązania wszystkich problemów i wyeliminowania pierwotnych przyczyn konfliktów – powiedział.
Reuters/Michał Perzyński
Perzyński: Jeden świat, a tyle światów. Warto docenić osiągnięcia COP24