Federalne Biuro Audytu krytykuje politykę energetyczną rządu Niemiec uznając ją za zagrożenie dla bezpieczeństwa dostaw energii.
Z raportu Biura wynika, że formuła transformacji energetycznej przyjęta w Niemczech stwarza poważne ryzyko ze względu na niewystarczające tempo rozwoju źródeł odnawialnych, szczególnie lądowej energetyki wiatrowej, a także sieci przesyłowych, a także zbyt małą ilość mocy w rezerwie w razie ograniczenia dostaw.
Koalicja świateł drogowych zaplanowała udział 80 procent OZE w miksie energetycznym do 2030 roku. Audytor generalny Kay Scheller uznał, że „środki podjęte dotychczas na rzecz transformacji energetycznej są nieadekwatne i stwarzają poważne ryzyko z punktu widzenia celów polityki energetycznej”.
Scheller ostrzega, że wysokie ceny energii w Niemczech zagrażają ich konkurencyjności oraz akceptacji społecznej względem transformacji energetycznej. Przypomina, że odpowiedzią rządu na kryzys energetyczny było wsparcie państwa w wybranych sektorach, które „pokazuje fałszywy obraz prawdziwych kosztów transformacji”.
– Bezpieczeństwo dostaw jest zagrożone, energia jest droga, a rząd federalny nie potrafi właściwie ocenić oddziaływania transformacji energetycznej na krajobraz, przyrodę i środowisko – podsumował Scheller cytowany przez Niemiecką Agencję Prasową.
DPA / Wojciech Jakóbik
Grądzik: Czy wyłączenie atomu w Niemczech to zagrożenie dla stabilności? (WIDEO)