Australia czeka z decyzją w sprawie kluczowego mariażu na rynku LNG

23 października 2015, 07:19 Alert

(Reuters/Teresa Wójcik)

Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec LNG Coral Energy. Fot. Wikimedia Commons

Organ nadzoru  konkurencji w Australii zakomunikował, że odłożył do 19 listopada podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie przejęcia za 70 mld dol. Grupy BG przez koncern Shell. Decyzja ta została już raz odroczona we wrześniu.  

Australijska Komisja  Konkurencji i Konsumentów (Australian Competition and Consumer Commission  – ACCC) poinformowała w czwartek ( 22 października), że nie podjęła powyższej decyzji, chce bowiem mieć dodatkowy czas na rozważenie proponowanej transakcji. – Rozumiemy, że ACCC zamierza dokładnie zbadać transakcję  – przekazał Shell w oświadczeniu przesłanym e-mailem, dodając, że przejęcie BG ma zostać zrealizowane w początku 2016 r.

Przejęcie Grupy BG przez koncern Shell zostało już zaakceptowane przez organy antymonopolowe Unii Europejskiej, USA i Brazylii. Pozostaje jeszcze akceptacja tych organów w Australii i w Chinach.

ACCC jest w trakcie rozpatrywania wielu innych transakcji, w ​​tym przejęcia  przez Halliburton Co za 35 mld dol. firmy Baker Hughes Inc oraz przez kanadyjską Brookfield Asset Management  za 6,5 mld dol. firmy Asciano Ltd.

Więcej: Shell przejmie BG Group. Powstanie spółka warta prawie 300 mld dolarów