Australijczycy wybudują w Polsce nowe kopalnie za pieniądze z Chin

13 października 2017, 14:15 Alert
Wizualizacja kopalni Jan Karski
Fot.: Prairie Mining. Wizualizacja kopalni Jan Karski

Reuters podaje, że Prairie Mining, australijska firma, która planuje wybudować w Zagłębiu Lubelskim kopalnię, prowadzi zaawansowane rozmowy z chińskimi bankami, które mogą udzielić kredyty na sfinansowanie budowy nowej kopalni węgla koksującego w Polsce.

Prairie realizuje projekt kopalni Jan Karski w południowo-wschodniej Polsce oraz nabyła w zeszłym roku kopalnię Dębieńsko. Firma chce stać się dostawcą taniego węgla koksującego w Europie, gdzie większość producentów stali importuje surowiec.

Szef spółki Ben Stoikovich powiedział Reutersowi, że koszty inwestycji poniesione na rozwój kopalni Jan Karski wynoszą łącznie 630 milionów dolarów, a chińscy kredytodawcy mogą sfinansować 85 proc. wartości projektu.

W listopadzie ubiegłego roku firma podpisała umowę z państwowym firmą China Coal No. 5 Construction Ltd w sprawie budowy kopalni, która ma pomóc pozyskać chińskie finansowanie.

– Chcemy ich technologii, chcemy ich wiedzy specjalistycznej i dlatego z nami współpracują – powiedział Stoikovich, dodając, że China Coal i miało dobre wyniki w zakresie budowy kopalni – robią to szybko i a wartość usług jest konkurencyjna.

Firma rozpoczyna również program wierceń w celu realizacji planu przebudowy nowo nabytej kopalni Dębieńsko. Kopalnia, która została zamknięta w 2000 r., ma ona zostać zmodernizowana, aby uczynić ją niskobudżetowym producentem, Koszt to około 500 milionów dolarów.

Reuters/Bartłomiej Sawicki