Rynek sprzyja projektowi australijskiej kopalni węgla w Polsce

29 lipca 2016, 10:00 Energetyka

Prairie Mining Limited („Prairie” lub „Spółka”), spółka eksploracyjno-wydobywcza realizująca inwestycję budowy kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym, kontynuuje przygotowania do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą. W minionym kwartale nastąpił znaczący wzrost cen węgla, co zbiegło się z rozpoczęciem wstępnych rozmów z instytucjami finansowymi i potencjalnymi klientami kopalni Jan Karski. W opublikowanym raporcie za II kw. 2016 r. Spółka przedstawia postęp prac nad inwestycją.

– Trwają intensywne prace przygotowawcze związane z dokumentacją niezbędną do złożenia wniosku o koncesję wydobywczą. Wychodząc od świetnych wyników Wstępnego Studium Wykonalności opublikowanego w I kw., rozpoczęliśmy pierwsze rozmowy z podmiotami, które mogą sfinansować naszą inwestycję – mówi Ben Stoikovich, prezes Prairie. – Dzięki dobrej sytuacji finansowej i 18,1 miliona AUD w gotówce na koniec czerwca mamy zabezpieczone środki na dalsze prace projektowe.

W II kw. Spółka sprzedała posiadane przez nią 2,55 mln akcji B2Gold Corp. (TSX:BTO), z czego pozyskała netto 6,2 miliona AUD, wzmacniając swoją pozycję finansową i zabezpieczając środki w gotówce na dalsze prace nad projektem budowy kopalni Jan Karski. Prairie rozpoczęła też wstępne rozmowy z instytucjami finansowymi i potencjalnymi klientami dotyczące pozyskania środków na tę inwestycję.

Na atrakcyjność projektu dla inwestorów finansowych wpływa poprawiająca się sytuacja na międzynarodowym rynku węgla, której odzwierciedleniem jest blisko 30% wzrost ceny surowca od początku 2016 r. W ocenie Spółki, wnioskującej na podstawie dostępnych prognoz, ceny węgla powinny rosnąć w długim terminie.

– W ostatnich miesiącach sytuacja na rynku węgla ożywiła się na tyle, że wyraźnie przełożyło się to na wzrost indeksów cenowych tego surowca. Jest to w zgodzie z prognozami cen węgla, które zostały dla nas opracowane przez zewnętrzną firmę konsultingową na potrzeby Wstępnego Studium Wykonalności. Nasz projekt jest pozytywnie przyjmowany w rozmowach z potencjalnymi instytucjami finansującymi, co dobrze rokuje na przyszłość – mówi Artur Kluczny, wiceprezes PD Co, spółki zależnej Prairie.

W minionym kwartale Spółka przekazała do konsultacji i ostatecznej optymalizacji projekt zagospodarowania złoża. Kolejnym krokiem będzie złożenie projektu do zaopiniowania przez Okręgowy Urząd Górniczy, co powinno nastąpić pod koniec 2016 r.

Trwają prace nad raportem o oddziaływaniu na środowisko, który jest podstawą do wydania przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska decyzji środowiskowej niezbędnej dla uzyskania koncesji wydobywczej. Prairie złożyła do urzędu kartę informacyjną przedsięwzięcia i w odpowiedzi otrzyma szczegółowy zakres raportu. W II kw. przeprowadziła także analizy hydrologiczne, których wyniki zostaną uwzględnione w raporcie.

W związku z wybraniem miejscowości Kulik w gminie Siedliszcze na lokalizację infrastruktury naziemnej kopalni kontynuowane były prace zmierzające do zabezpieczenia gruntów pod jej budowę, zmiany lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego, podłączenie linii energetycznej oraz połączenia kolejowego kopalni z ogólnokrajową siecią.

– W najbliższych kwartałach będziemy kontynuować prace nad raportem środowiskowym, który planujemy złożyć pod koniec tego roku – mówi Mirosław Taras, wiceprezes PD Co.

Źródło: Prairie Mining Limited