Austria podkreśla znaczenie dostaw gazu z Azerbejdżanu do Europy

3 grudnia 2015, 07:13 Alert

(Trend/Piotr Stępiński)

Austria, której gospodarka w 80 procentach jest zależna od importu gazu, uważa azerski projekt Południowego Korytarza Gazowego za kluczowy dla dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Europy.

– Azerbejdżan zamierza stać się energetycznym hubem przez który będą przechodziły nie tylko jego własne zasoby energetyczne ale i Turkmenistanu oraz Iranu – powiedział w wywiadzie dla agencji Trend ambasador Austrii w Azerbejdżanie Alex Weh. Chociaż zdaniem dyplomaty dla rzeczywistego przeobrażenia Azerbejdżanu w państwo tranzytowe Baku musi wybudować więcej dróg oraz połączeń kolejowych.

W latach 2019-2020 Azerbejdżan rozpocznie dostawy ok. 10 mld m3 rocznie ze złoża Szach Deniz do Europy poprzez Gazociąg Transanatolijski (TANAP) oraz Transadriatycki (TAP).

Dyplomata uważa, że możliwa będzie konieczność budowy gazociągu o większej przepustowości niż TAP, która w początkowej fazie wynosi 10 mld m3 i może zapewnić surowiec dla ok. 7 mln gospodarstw domowych w Europie. Magistrala jest budowana w taki sposób aby można było zwiększyć jej przepustowość do 20 mld m3 rocznie.

Południowy Korytarz Gazowy (PKG) jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych Unii Europejskiej. To sieć gazociągów, która będzie transportować gaz z regionu Morza Kaspijskiego do krajów europejskich przez Gruzję i Turcję. Korytarz składa się z Gazociągu Południowokaukaskiego (SCP) z Azerbejdżanu, przez Gruzję, do Turcji, budowanego gazociągu TANAP z Turcji do Grecji oraz z planowanego gazociągu TAP z Grecji do Włoch. Koszt projektów PKG szacowany jest na około 45 mld dolarów.

Ambasador podkreślił, że strona austriacka jest zainteresowana rozszerzaniem swojej działalności biznesowej na azerskim rynku.

– W Azerbejdżanie istnieje wiele możliwości dla austriackiego biznesu w dziedzinie budownictwa, rolnictwa, edukacji oraz usług – uważa Weh.

Według niego obecne stosunki pomiędzy Wiedniem a Baku skupiają się przede wszystkim w sferze energetyki ale w obydwóch państwach istnieje możliwość współpraca w innych dziedzinach niż sektor naftowy.

– Austria posiada olbrzymie doświadczenie w dziedzinie budownictwa. Austriackie spółki były zaangażowane w budowę nowego gmachu muzeum dywanów w Baku, kompleksu narciarsko-turystycznego Szahdar i Gusar, niektórych projektów na Starym Mieście i chcielibyśmy w tym kierunku kontynuować współpracę z Azerbejdżanem – powiedział Weh.

Zdaniem dyplomaty stosunki pomiędzy Austrią a Azerbejdżanem są rozwijane także w obszarze kultury, turystyki i edukacji.

Według państwowego komitetu celnego w okresie styczeń-październik 2015 roku obroty handlowe pomiędzy Baku a Wiedniem wyniosły prawie 420 mln dolarów, z których import wyniósł 70 mln a eksport z Azerbejdżanu prawie 350 mln dolarów.