Co łączy kanadyjski Candiac i Jaworzno? Autobusy autonomiczne

22 sierpnia 2018, 06:30 Alert

Po raz pierwszy na kanadyjską drogę publiczną wyjedzie stuprocentowo autonomiczny pojazd. Pojawi się on we wrześniu w mieście Candiac, w Quebecu. Owo miasto nieopodal Montrealu zamieszkuje ponad 21 000 mieszkańców.

fot. Flickr

Powód do dumy

Burmistrz Candiac, Normand Dyotte powiedział, że jest dumny z tego, że pierwszy projekt tego typu w Kanadzie będzie realizowany właśnie w Candiac. Za realizację przedsięwzięcia odpowiadają: Keolis Canada – przedsiębiorstwo transportowe, NAVYA – producent i rząd Quebecku.

Popularną trasą

Przejazdy będą odbywały się od popularnego stanowiska park&ride wzdłuż popularnej trasy uwzględniającej przystanki przy ratuszu oraz centrach biznesowych. Podobnie jak w innych miejscach, wktórych autonomiczne pojazdy wożą już pasażerów w przestrzeni miejskiej, na pokładzie znajduje się opiekun odpowiadająct na wszelkie pytania pasażerów oraz będący wsparciem w razie niebezpieczeństwa.

Multimodalność w miastach

Pojazd będzie wykorzystywany jesienią oraz zimą dopóki pozwolą na to warunki pogodowe. Kiedy nastanie zima program wejdzie w drugą fazę. Pojazd będzie poruszał się w ruchu miejskim bez pasażerów. Kanada ma ambicje szybko uczynić pojazdy autonomiczne równoprawnymi środkami transportu. Pojawienie się autonomicznych pojazdów jest niezwykle istotne z perspektywy miast, w których promowane są rozwiązania multimodalne. To dobry przykład rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznego oraz użycia nowoczesnych technologii po to, by zadbać o czyste powietrze w mieście, ograniczyć korki oraz zapewnić podróżującym oraz pieszym bezpieczeństwo.

Pionierskie Jaworzno

W wielu krajach rozwijane są projekty pojazdów autonomicznych dla transportu. Jednym z pierwszych w Europie był norweski Kongsberg, w którym autonomiczny pojazd woził studentów. W Polsce ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych umożliwia testowanie pojazdów elektrycznych w ruchu miejskim. Władze Jaworzna zadeklarowały, że są gotowe wpuścić na ulice autobusy autonomiczne.

Insauga.com/Agata Rzędowska