AlertWszystko

Azerski gaz bierze południe, a rosyjski północ Europy

Rosyjskie gazociągi oplatające Europę. Źródło: Wjakobik.com

(Trend/EIA/Wojciech Jakóbik)

Realizacja projektu Nord Stream-2 zmniejsza szanse na realizację Turkish Stream – ocenia dyrektor sekcji węglowodorów paryskiego  Observatoire Mediterraneen de l’Energie (OME), Sohbet Karbuz w wypowiedzi dla agencji Trend.

– Po pogorszeniu stosunków między Ankarą a Moskwą, gazociąg Turkish Stream, nabrał charakteru politycznego, co bardzo utrudni jego realizację –  powiedział Karbuz.

Wcześniej rosyjski koncern Gazprom twierdził, że strona rosyjska z wiążącymi decyzjami w sprawie Turkish Stream czeka tylko na wyniki powtórzonych wyborów parlamentarnych w Turcji. Wybory zaś mają się odbyć 1 listopada. Jednak po włączeniu się Rosji do działań wojennych w Syrii i naruszeniu przez lotnictwo rosyjskie przestrzeni powietrznej Turcji, stosunki turecko-rosyjskie pogorszyły się na tyle, że prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział agencji Trend, iż Ankara nie będzie z Moskwą rozmawiać o Turkish Stream także po wyborach.

Także z raportu amerykańskiej Energy Information Administration turecki gazociąg jest projektem niepewnym. EIA przypomina, że w przeciwieństwie do zablokowanego projektu South Stream, który miał kończyć bieg w Bułgarii, Turkish Stream ma doprowadzać surowiec do Turcji, czyli poza Unię Europejską. Tymczasem przez Turcję do Europy może popłynąć gaz z różnych kierunków, także konkurencyjnych do rosyjskiego. Chodzi o dostawy z regionu kaspijskiego i śródziemnomorskiego. Możliwe w przyszłości są także dostawy z Iranu. Według EIA najlepiej radzi sobie w tym zakresie Azerbejdżan, konsekwentnie realizujący projekty Korytarza Południowego. Wstępne prace rozpoczęły się przy rozbudowie lub budowie: Gazociągu Południowokaukaskiego, Transanatolijskiego i Transadriatyckiego (SCP, TANAP, TAP). Amerykanie podkreślają, że w przeciwieństwie do nich, pozostałe projekty nie czynią postępów. Przez te gazociągi ma docierać rocznie 16 mld m3 azerskiego gazu do Turcji. Stamtąd 10 mld m3 trafi na rynek europejski. 8 mld m3 rocznie zamówili Włosi, a pozostałe 2 – Bułgarzy. Istnieje plan podwojenia przepustowości TAP, jeżeli pojawią się nowe źródła dostaw z regionu kaspijskiego, np. z Turkmenistanu.

Moskwa jednak obecnie bardziej jest zainteresowana północą Europy, niż południem. Na początku września, podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego koncern Gazprom podpisał umowę  z udziałowcami zainteresowanymi realizacją projektu Nord Stream-2, czyli budową dwóch dodatkowych nitek już  istniejącego gazociągu. Nord Stream-2 ma mieć łączną przepustowość 55 mld m3 gazu rocznie transportowanego z Rosji przez Morze Bałtyckie do wybrzeża Niemiec. Udziałowcami powołanego konsorcjum są E.ON OMV, Shell, BASF / Wintershall, oraz Engie (dawny GDF Suez).

Mimo to, Gazprom poinformował agencję Trend, że rozpoczęcie prac przy realizacji projektu Nord Stream-2 nie zmienia zamiarów rosyjskiego koncernu, co do budowy Turkish Stream, czyli magistrali gazowej z Rosji do Turcji po dnie Morza Czarnego. Według pierwotnego planu, magistrala miała składać się z czterech nitek, przepustowości po 15,75 mld m3 gazu rocznie każda. Potem Gazprom zdecydował, że gazociąg będzie składać  się z dwóch nitek. Pierwsza miała dostarczać gaz wyłącznie na rynek turecki, a druga do granicy turecko-greckiej, gdzie miał powstać hub gazowy dla odbiorców europejskich. Budowa miała rozpocząć się w czerwcu b.r., jednak okazało się, że projekt Turkish Stream nie wyszedł poda fazę dyskusji.

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X