Azerski gaz może trafić do Europy Środkowo-Wschodniej
Istnieje znaczący potencjał podłączenia gazociągu Eastring do Południowego Korytarza Gazowego – stwierdził w rozmowie z agencją Trend przedstawiciel słowackiej spółki Eustream Pavol Kubik.
Projekt Eastring został zainicjowany przez Słowację w grudniu 2014 roku. Dzięki niemu mają zostać połączone sieci gazowe Słowacji, Czech, Ukrainy, Węgier, Rumunii oraz Bułgarii. Na początku gazociąg ma być wykorzystywany do zapewnienia dostaw gazu z rynków europejskich na Bałkany. W przyszłości magistrala może zapewnić import surowca do Europy również z alternatywnych źródeł tj. z regionu Morza Kaspijskiego oraz Bliskiego Wschodu.
– Projekt Eastring nie jest przypisany do tego czy innego dostawcy i dlatego jest on otwarty na dostawy z każdego źródła. W tym kontekście uważamy, że istnieje znaczący potencjał dostaw poprzez Południowy Korytarz Gazowy gazu z regionu Morza Kaspijskiego – uważa Kubik.
4 listopada operatorzy systemu przesyłu gazu Bułgarii i Słowacji Bulgartransgaz i Eustream podpisali memorandum w sprawie realizacji takich projektów, jak bałkański hub gazowy (Balkan Gas Hub) oraz Eastring.
Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Zakłada w pierwszej fazie dostawy 10 mld m3 azerskiego gazu rocznie z regionu Morza Kaspijskiego przez terytorium Gruzji i Turcji do Europy. Pozwoli on na zmniejszenie zależności Starego Kontynentu od dostaw rosyjskiego paliwa.
Serbia uznaje Eastring za następce South Stream i oczekuje stanowiska KE
Trend/Piotr Stępiński