Azja nadal liczy na węgiel

9 grudnia 2019, 07:45 Alert
chiny magazyny energii
źródło zdjęcia: www.frstrategie.org

Zgodnie z obecnymi zapowiedziami łączna moc źródeł węglowych w całej Azji zwiększy się o ponad 30 proc. Według Global Energy Monitor od początku ubiegłego do połowy tego roku w Chinach zbudowano prawie 43 GW nowych mocy węglowych, a w budowie są już kolejne bloki o mocy ponad 120 GW – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Łączna moc chińskich elektrowni węglowych wynosi prawie 1000 GW, choć na początku tego wieku było to ok. 200 GW. W tym czasie Unia Europejska zredukowała swoje moce tego typu źródeł o 25 proc., a w USA zmniejszyły się one z ponad 320 GW do 260 GW.

Jednocześnie wraz z zakończeniem sporych dotacji na budowę OZE, w Chinach skokowo zmniejszyły się inwestycje w czystą energetykę. Podczas, gdy w I poł. 2017 r. na inwestycje w OZE przeznaczono tam 76 mld dol., to w pierwszej połowie tego roku było to już tylko 29 mld dol.

Gazeta zwraca jednak uwagę, dynamiczna rozbudowa azjatyckiej energetyki jest efektem trwającego przez wiele lat przenoszenia przemysłu energochłonnego ze świata zachodniego do części świata, gdzie jest obniżanie kosztów. Oznacza to, że choć w sensie terytorialnym za emisje odpowiada Azja, znaczny ich odsetek jest częścią śladu węglowego produktów, które konsumują Europejczycy czy Amerykanie – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL

Chiny planują zwiększenie mocy elektrowni węglowych o ponad 226 GW