EnergetykaGaz.

Azoty podpisały list intencyjny w sprawie gazu z USA

Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

Terminal LNG w Świnoujściu. To tędy trafiają do Polski dostawy gazu m.in. z USA. Fot. Gaz-System

Grupa Azoty podpisała list intencyjny z American Gas Partners w sprawie potencjalnej współpracy w zakresie dostaw gazu z USA – podała spółka w komunikacie prasowym.

Jak podano, podpisany dokument jest pierwszym krokiem umożliwiającym podjęcie negocjacji szczegółowych warunków potencjalnej umowy.

Dostawy, w przypadku osiągnięcia porozumienia, miałyby być realizowane za pośrednictwem platformy do kontraktowania i zakupu gazu, do której docelowo ma przystąpić ograniczona liczba odbiorców gazu z Europy oraz określonych producentów gazu z USA.

American Gas Partners przygotowuje obecnie projekt inwestycyjny budowy infrastruktury do przeładunku gazu skroplonego w USA, co – jak podano – znacząco zwiększy możliwości dostaw gazu do Europy, w tym do Polski.

Gaz jest fundamentem działania spółki

– Gaz dla Grupy Azoty to jeden z podstawowych czynników determinujących konkurencyjność, dlatego szczegółowo analizujemy możliwości, jakie pojawiają się na rynku w zakresie dywersyfikacji dostaw tego surowca. Rozmawiamy z partnerami, którzy mogą nam dostarczyć atrakcyjny cenowo produkt, w oparciu o stabilną infrastrukturę i perspektywiczny model biznesowy – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, wiceprezes Grupy Azoty Hubert Kamola.

– Transparentna Platforma dla odbiorców gazu, w której istotną rolę odgrywają niezależni producenci gazu w USA, może przynieść wymierne korzyści Grupie Azoty w formie dostaw cenowo konkurencyjnego gazu ze stabilnego regionu świata – powiedział prezes American Gas Partners, Pierce Kirby.

Biznes Alert / Redakcja

Czy Zielony Ład upadnie? Trwa debata nad jego wpływem na gospodarkę


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X