Sztuczna inteligencja stworzyła pesymistyczną prognozę zmian klimatu

11 lutego 2023, 06:30 Alert

Sztuczna inteligencja stworzyła pesymistyczne prognozy, jeśli chodzi o wzrost globalnych temperatur. Z przeprowadzonych analiz wynika, że Ziemia jest na dobrej drodze do przekroczenia dwóch stopni ocieplenia, z prawdopodobieństwem 50 procent ta wartość odniesienia mogłaby zostać osiągnięta już w połowie stulecia. W czterech z pięciu scenariuszy próg zostałby osiągnięty do 2060 roku.

Zmiany klimatu fot. Pete Linforth/Pixabay
Zmiany klimatu fot. Pete Linforth/Pixabay

Sztuczna inteligencja o zmianach klimatu

Ograniczenie globalnego ocieplenia do poniżej dwóch stopni Celsjusza do 2100 roku w porównaniu z epoką przedindustrialną, a najlepiej poniżej 1,5 stopnia, jest obecnie najważniejszym celem polityki klimatycznej. Nowe badanie stwierdza, że próg 1,5 stopnia może zostać przekroczony już na początku lat 30. XX wieku, niezależnie od tego, o ile wzrośnie lub zmniejszy się emisja gazów cieplarnianych w ciągu najbliższej dekady.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences potwierdza, że „świat jest bliski przekroczenia progu 1,5 stopnia”. Mimo to autorzy analizy podkreślają, że dalsza transformacja energetyczna pozostaje kluczowa, aby nie przekroczyć ważnych punktów krytycznych. – Mamy bardzo wyraźne dowody na skutki globalnego ocieplenia, które już wystąpiło w różnych ekosystemach. To nowe badanie, wykorzystujące nową metodę, dostarcza dalszych dowodów na to, że z pewnością będziemy musieli stawić czoła trwającym zmianom klimatycznym, które zwiększą skutki, które już odczuwamy – powiedział główny autor Noah Diffenbaugh z Uniwersytetu Stanforda.

Na potrzeby analizy zespół specjalistów stworzył sztuczną inteligencję do analizowania symulacji zmian klimatu. W kolejnym kroku program miał określić przedziały czasowe dla określonych progów temperatury na podstawie rzeczywistych anomalii temperaturowych. Podstawą sztucznej inteligencji była tak zwana sieć neuronowa. Systemy te są w stanie rozpoznawać wzorce w dużych ilościach danych.

Aby sprawdzić znaczenie programu, dokonano przeglądu wydarzeń historycznych. Sztuczna inteligencja miała dostarczyć prawdopodobieństwa wzrostów temperatury, które już wystąpiły. Wykorzystując dane z lat 1980-2021, program miał zdać test, poprawnie szacując ocieplenie o 1,1 stopnia Celsjusza do 2022 roku, a także temperatury i tempo obserwowane w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że Ziemia jest na dobrej drodze do przekroczenia dwóch stopni ocieplenia, z prawdopodobieństwem 50 procent ta wartość odniesienia mogłaby zostać osiągnięta już w połowie stulecia. W czterech z pięciu scenariuszy próg zostałby osiągnięty do 2060 roku.

Jednak według Diffenbaugha wynik może budzić kontrowersje wśród ekspertów i decydentów. Inne autorytatywne oceny, w tym niedawny raport IPCC, przewidują, że znak dwóch stopni prawdopodobnie nie zostanie osiągnięty, jeśli emisje spadną do zera przed 2080 rokiem.

Spiegel/Michał Perzyński

Czy zmiany klimatu mogą zniszczyć twój związek? Tak, jeśli jesteś albatrosem