Firma Muska blokuje użycie starlinków na Ukrainie

11 lutego 2023, 06:15 Alert

Amerykańska firma SpaceX, właściciel technologii Starlink, która zapewnia bezprzewodowy internet postanowiła zablokować możliwość wykorzystania systemów do kierowania dronami, wykorzystywanymi przez ukraińską armie. 

Starlinki Orlenu. Fot. PKN Orlen.
Starlinki Orlenu. Fot. PKN Orlen.

Ukraińcy otrzymali od początku wybuchu wojny kilkanaście tysięcy terminali Starlink do odbioru internetu szerokopasmowego. Internet przesyłany jest ze specjalnych satelitów krążących na ziemskiej orbicie. Terminale te wykorzystywane były początkowo do zapewnienia komunikacji wojsku ukraińskiemu. Od początku użytkownicy chwalili ten system, podkreślając, że jest on praktycznie nie do zakłócenia. Z czasem jednak Ukraińcy odkryli, że poza komunikacją terminale Starlink nadają się również do kierowania dronami. Dzięki temu operatorzy takich urządzeń mogli przebywać daleko od linii frontu i kierować ruchem maszyn.

Według szefowej SpaceX Gwynee Shotwell takie wykorzystanie systemu jest niezgodne z jego przeznaczeniem i umowami zawartymi pomiędzy spółką, a rządem Ukrainy. SpaceX miał już ograniczyć możliwości wykorzystania terminali SpaceX do tego celu.

Niejasne jest, czy Amerykanie wyłączyli zastosowanie Starlinka we wszystkich maszynach bezzałogowych stosowanych przez Ukraińców (np. zwiadowczych na linii frontu) czy jedynie w tych, które są przeznaczone do ataków na rosyjską infrastrukturę na terytorium Rosji.

W części dronów morskich wykorzystanych m.in. do ataku na rosyjskie okręty wojenne w 2022 roku znaleziono terminale Starlink, dzięki którym możliwe było transmitowanie obrazu i zdalne sterowanie. Rosjanie nie mają możliwości zakłócania działań tego systemu, przez co cechuje się on wysoką skutecznością.

Politico/Mariusz Marszałkowski

Stachura: Chiny oraz ich starlinkofobia