Bajczuk: Nowe połączenie energetyczne Niemiec i Norwegii

19 lutego 2015, 10:45 Energetyka

ANALIZA

Rafał Bajczuk

Ośrodek Studiów Wschodnich

10 lutego niemiecki i norweski operatorzy systemu przesyłowego TenneT i Statnett podpisali z niemieckim bankiem państwowym KfW umowę o wspólnej inwestycji w linię przesyłową łączącą oba kraje. Projekt NordLink będzie kosztował około 2 mld euro i ma być oddany do użytku w 2020 roku. Będzie to linia przesyłowa prądu stałego, która połączy niemiecki Wilster z norweskim Tonstad (długość 623 km). Moc połączenia to 1400 MW (porównywalna z mocą średniej wielkości elektrowni). Projekt widnieje na liście Projektów Wspólnego Zainteresowania UE (PCI). NordLink był wymieniany przez niemieckiego regulatora rynku energii Bundesnetzagentur jako jeden z kluczowych projektów rozbudowy niemieckiej sieci. Jest to pierwsze w historii połączenie niemieckiego i norweskiego systemu elektroenergetycznego.

Federalne Ministerstwo Gospodarki podkreśla znaczenie projektu dla stabilności niemieckiej sieci elektroenergetycznej. Strategia transformacji energetycznej zakłada wyłączenie wszystkich elektrowni jądrowych w kraju do 2022 roku przy równoczesnym zwiększaniu udziału OZE w koszyku energetycznym. W 2050 roku z OZE pochodzić ma 80% energii elektrycznej (25,8% w 2014 roku). Norwegia będzie odgrywać w tej strategii rolę magazynu dla energii z elektrowni wiatrowych, które ze względu na dobre warunki wietrzne znajdują się głównie na północy Niemiec. W warunkach silnego wiatru Niemcy będą sprzedawać energię do Norwegii, natomiast przy braku wiatru prąd będzie przesyłany do RFN z norweskich elektrowni wodnych. Połączenie będzie odgrywać ważną rolę w stabilizacji cen prądu na niemieckim rynku energii. Na podobnych zasadach funkcjonuje oddane w 2008 roku połączenie Norwegii z Holandią (NordNed).

Połączenie z Norwegią jest częścią planu rozbudowy sieci, która jest konieczna do przebudowy niemieckiego systemu elektroenergetycznego zgodnie z celami transformacji energetycznej. Przyjęty w 2013 roku plan rozwoju sieci zakłada, że w ciągu najbliższych 10 lat powstanie ok. 3800 km nowych sieci przesyłowych, a zmodernizowanych zostanie 4400 km istniejących sieci. Szacowane koszty inwestycji to 21 mld euro. Realizacja planu jest zagrożona przez spory wewnątrz Niemiec. Kluczowe inwestycje w sieci biegnące z północy Niemiec do Bawarii są aktualnie blokowane przez rządzących landem chadeków z CSU. Bawarczycy bojkotują projekt, a zamiast prądu z północnych Niemiec proponują zwiększenie produkcji energii ze źródeł lokalnych w landzie.

NordLink jest także częścią współfinansowanego przez UE Planu połączeń rynków energetycznych w rejonie bałtyckim (BEMIP), tzw. pierścienia bałtyckiego. Plan zawiera 20 projektów elektroenergetycznych w państwach regionu, których celem jest włączenie Litwy, Łotwy i Estonii do systemu energetycznego Unii Europejskiej oraz zintegrowanie skandynawskiego rynku energii elektrycznej z rynkami innych państw basenu Morza Bałtyckiego.

Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich