Japończycy mogą pomóc zbudować terminal LNG Gazpromu na Bałtyku

12 września 2018, 13:30 Alert

Japońska Mitsui może zaangażować się w realizowany przez Gazprom projekt terminalu Baltic LNG – poinformował w trakcie Wschodniego Forum Ekonomicznego prezes rosyjskiego monopolisty Aleksiej Miller.

Baltic LNG. Fot. Gazprom.
Baltic LNG. Fot. Gazprom.

– Japońskie spółki są zainteresowane jeszcze jednym, dużym projektem – Baltic LNG. Dzisiaj Gazprom i Mitsui podpisały memorandum, które zakłada możliwość zaangażowania się w tę inwestycję – powiedział.

Jak zaznaczył współpraca Gazpromu i japońskich spółek nabiera tempa. – Przede wszystkim w obszarze LNG. Tradycyjnie Japonia jest największym klientem w portfelu Gazpromu. W ubiegłym roku 36 proc. sprzedanego przez spółkę LNG trafiło do Japonii. Największy potencjał do współpracy dostrzegamy w produkcji LNG. Wraz z japońskimi partnerami sukcesywnie realizujemy projekt Sachalin-2. W ubiegłym roku wyprodukowano na nim 11,49 mln ton LNG. Trwają prace nad rozbudową instalacji – stwierdził Miller.

Baltic LNG

Projekt Baltic LNG zakłada budowę w porcie w Ust-Łudze terminalu LNG o przepustowości 10 mln ton rocznie. Inwestycja notuje jednak opóźnienia. Obiekt ma zostać uruchomiony w latach 2022-2023 (pierwotnie miał zostać oddany do użytku między grudniem 2021 a początkiem 2022 roku – przyp. red.).

TASS/Piotr Stępiński