Baltic Pipe i GIPL ze wsparciem finansowym KE. Za tydzień umowy

16 maja 2018, 20:00 Alert

Jak zdradził Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Piotr Naimski w przyszły piątek odbędzie w duńskiej Kopenhadze się uroczyste podpisanie umów pomiędzy Energniet.dk, Gaz- Systemem i Komisją Europejską o dofinansowanie z funduszy CEF (Connecting Europe Facility) Gazociągu Polska- Litwa (GIPL) oraz gazociągu Baltic Pipe.

Brama Północna. Grafika: BiznesAlert.pl
Brama Północna, grafika: BiznesAlert.pl

W Sejmie odbyło się połączone posiedzenie Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz Komisji Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Piotr Naimski przedstawił założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz niektórych innych ustaw.

Przypomnijmy, że projekt Baltic Pipe uzyskał wprawdzie wsparcie ze strony Unii Europejskiej, ale na realizację studium wykonalności w wysokości 400 tys. euro. Na początku tego roku projekt uzyskał 33 mln euro wsparcia na projektowanie z funduszu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility).

Minister Naimski przedstawił zarys prac na rozbudową połączeń międzysystemowych z sąsiadami Polski. Równolegle Gaz- System zajmuje się projektowaniem końcówki systemu gazowego, a więc połączenia ze Słowacją. Będzie on gotowy w 2021 roku, a przepustowość wyniesie średnio 4,5 mld m sześc. rocznie. – Mamy także przewidziane połączenie międzysystemowe z Czechami o podobnej przepustowości. Przy granicy z Ukrainą, po naszej stronie trwają, a także prace niezależne strony ukraińskiej dotyczące budowy połączenia Polski z naszym wschodnim sąsiadem o mocy 5-6 mld m sześc. rocznie. Po polskiej stronie odcinek liczy 1,5 km.

Tymczasem biorąc pod uwagę możliwości, jakie da Polsce Brama Północna, to wówczas Polska będzie mogła importować dzięki terminalowi LNG oraz Baltic Pipe do 17,5 mld sześc. rocznie. – Biorąc pod wagę krajowe wydobycie na poziomie 4-4,5 mld m sześc. oraz krajową konsumpcje gazu na poziomie 17 mld m sześc., Polska będzie mogla zaaferować sąsiadom kilka mld m sześc. – powiedział Naimski.

Bartłomiej Sawicki/Wojciech Jakóbik

Sawicki: Czy Baltic Pipe się opłaci? (ANALIZA)