EnergetykaGaz. Energetyka gazowa

Przydacz: Dokończenie Baltic Pipe leży w interesie całej Europy Środkowej

Jeden z budowniczych Baltic Pipe. Statek Castorone

Jak najszybsze dokończenie projektu Baltic Pipe leży w interesie Polski i całej Europy Środkowej. Liczymy tu na przychylność duńskiego rządu – stwierdził podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz. Odniósł się w ten sposób do decyzji o cofnięciu pozwolenia środowiskowego dla części tego rurociągu, przebiegającej przez Danię.

Interes całej Europy Środkowej

W czwartek duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski.

Przydacz powiedział w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że skutki tej decyzji są analizowane, a dotyczy ona jednej z trzech części całej inwestycji. Przypomniał, że budowany rurociąg ma połączyć złoża w Norwegii z Danią – przebiegać przez ten kraj, następnie po dnie Bałtyku i połączyć system duński i polski. Lądowa część planowanego gazociągu ma mieć 210 km i ma przebiegać przez Jutlandię oraz wyspy Fionia i Zelandia.

– Te dwa pozostałe fragmenty są absolutnie bezpieczne, nic się wokół nich nie dzieje – zapewnił wiceszef MSZ. Dodał, że strona polska będzie chciała jak najszybciej wyjaśnić tę sprawę.

– W interesie Rzeczpospolitej i całej Europy Środkowej jest jak najszybsze skończenie tego projektu i liczymy tutaj na przychylność rządu duńskiego – powiedział Przydacz.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Pozwolenie środowiskowe odcinka Baltic Pipe zostało cofnięte. Budowa w Danii ma zostać zawieszona


Powiązane artykuły

Upadek szwedzkiego giganta. Prace straci ponad 900 osób

Szwedzka firma Northvolt, specjalizująca się w produkcji akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych, oficjalnie zakończy swoją działalność. W marcu 2025 roku...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...
Elektrownia jądrowa. Fot. Freepik

Niemcy wracają do atomu. Amerykańskie firmy chcą w tym pomóc

Niemiecki tabloid Die Bild podał, że amerykańskie firmy są zainteresowane ponownym uruchomieniem niemieckich elektrowni jądrowych. W ramach poufnych spotkań miało...

Udostępnij:

Facebook X X X