Gaz-System przygotowuje teren pod budowę Baltic Pipe w Polsce i Danii

24 marca 2020, 10:00 Alert
Baltic Pipe
Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

Polski operator gazociągów przesyłowych Gaz-System przygotowuje teren, w tym zmienia szlaki dróg, na potrzeby budowy gazociągu Baltic Pipe mającego umożliwić dostawy gazu norweskiego.

Gaz-System podaje, że w marcu w okolicy duńskiego wybrzeża rozpoczęto prace związane ze zmianą lokalizacji dróg na obszarze, w którym gazociąg podmorski Baltic Pipe połączy się z odcinkiem lądowym. Z kolei w Polsce przygotowanie terenu m.in. pod plac budowy na trasie Niechorze – Płoty jest już na ukończeniu.

– W najbliższym czasie w Danii zmianie ulegnie przebieg dróg w rejonie inwestycji. Wykonawca przebuduje układ dwóch lokalnych tras biegnących w miejscu lądowania gazociągu w Danii. Pierwsza z nich stanie się drogą dojazdową do placu budowy. Natomiast druga umożliwi zmianę organizacji ruchu na czas prowadzenia robót budowlanych, tak by przebiegał on w sposób bezpieczny i jak najmniej kolizyjny dla okolicznych mieszkańców – czytamy w komuinikacie. – W Polsce dotychczasowe prace realizowane są na gruntach należących do Nadleśnictwa Gryfice oraz na obszarze administrowanym przez Urząd Morski w Szczecinie. Zakres prac obejmie: teren przyszłego placu budowy, tunel dzięki któremu gazociąg ominie plażę oraz cenne przyrodniczo klif i wydmy, część terenu pod fragment gazociągu łączącego gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym.

Baltic Pipe to gazociąg mający połączyć złoża gazu w Norwegii przez Danię z Polską i umożliwić dostawy do 10 mld m sześc. gazu rocznie od października 2022 roku. Polska kończy wówczas tzw. kontrakt jamalski na dostawy gazu z Rosji i rozważa, czy zrezygnować z surowca rosyjskiego w ogóle.

Gaz-System/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Baltic Pipe czeka na wykonawcę. Może sprawić kłopot Nord Stream 2