Bando: Pogoda może spowodować niedobór gazu w Polsce

20 maja 2022, 17:30 Energetyka

– Gdyby skrajnie niedobre warunki atmosferyczne trwały długo, to gazu może zacząć brakować – powiedział były prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando w rozmowie z TOK FM.

Maciej Bando, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Fot. BiznesAlert.pl

Rząd uspokaja, że do jesieni gazu nie zabraknie. Tymczasem innego zdania jest Maciej Bando, były prezes Urzędu Regulacji Energetyki. – Bo w wielu tematach one rozmijają się z rzeczywistością – podkreślił w rozmowie z TOK FM.

– Na razie klimat się ociepla, więc miejmy nadzieję, że nic takiego nie będzie. Zresztą pomocna jest wreszcie zaistniała idea wspólnych zakupów gazu i napełniania magazynów gazu, więc nie grożą nam raczej chwilowe niedobory bądź ograniczenia, ale w długiej perspektywie należy postawić znak zapytania. Gdyby skrajnie niedobre warunki atmosferyczne, o których wspomniałem, trwały długo, to tego gazu może zacząć brakować. Wszystko w rękach przyrody – powiedział.

– Jest taka zasada funkcjonująca od dawna, że ceny energii elektrycznej określają najdroższe źródła wytwórcze. Tym najdroższym źródłem wytwórczym dzisiaj jest właśnie gaz i stąd pewnego rodzaju bardzo drastyczne wzrosty cen energii elektrycznej – mówił.

TOK FM/Jędrzej Stachura

PGNiG chce wykorzystać moc Baltic Pipe w pełni