Bator: PKP stawia na Innowacyjne Dworce Systemowe

24 września 2015, 09:21 Infrastruktura
Innowacyjne dworce systemowe

Innowacyjne Dworce Systemowe to nowa koncepcja modernizacji dworców kolejowych budowanych według standardowego wzoru w całości z przetworzonych elementów.

Obiekty realizowane w ramach programu IDS, tworzone według określonej koncepcji dworców modułowych powstają głównie w mniejszych lokalizacjach, a cykl realizacji inwestycji wynosi od 6 do 9 miesięcy. Pierwsza tego typu inwestycja – dworzec kolejowy w Nasielsku – została już uruchomiona, a otwarcie kolejnych trzech w Strzelcach Krajeńskich, Mławie i Ciechanowie jest planowane w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Jak powiedział agencji eNewsroom.pl Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. spółka wyznaczyła już kolejne lokalizacje do budowy nowoczesnych dworców modułowych.

– Są to dworce nowoczesne, wyposażone w innowacyjne systemy i pro-ekologiczne rozwiązania takie jak pompy ciepła, solary czy urządzenia do odzyskiwania wody deszczowej. Wszystkie będą wyposażone także w klimatyzowaną poczekalnię, sterowane oświetlenie LED oraz systemy ochrony i monitoringu dające pasażerom poczucie bezpieczeństwa i zabezpieczające obiekt przed ewentualną dewastacją. Innowacyjne Dworce Systemowe to dla nas projekt pilotażowy – chcemy dowieść, że założenia konstruktorów są słuszne, a eksploatacja IDS będzie o 40% tańsza niż w przypadku dworców budowanych w poprzedniej technologii – opisuje Bator.