Bauc: Nie będzie przerw dostaw gazu z Rosji

12 maja 2014, 08:04 Energetyka
Jarosław Bauc

Podczas piątkowej konferencji prasowej przedstawiciel Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przekonywał, że nie ma powodu do obaw o zakręcenie kurka z gazem przez Rosję.

Jarosław Bauc wiceprezes PGNiG na pytanie dziennikarzy czy jest realne zagrożenie kryzysem gazowym, czyli zablokowaniem dostaw gazu rosyjskiego do Polski, powiedział – Krytyczna sytuacja polityczna na Ukrainie może doprowadzić do jakiegoś przerwania dostaw. Choć na razie uważam, że takie skrajne zagrożenie jest mało realne. Gazprom jest zainteresowany sprzedażą surowca. Monitorujemy na bieżąco wydarzenia przy udziale Gaz-Systemu i Ministerstwa Gospodarki. Jesteśmy też w stałym kontakcie z dostawcą, czyli Gazpromem.

Wiceprezes Bauc uważa, że gdyby były problemy z tranzytem przez Ukrainę, to jest gwarancja przekierowania dostaw przez Białoruś. Zapytany przez media czy PGNiG ma rezerwowy plan, gdyby strona rosyjska w ogóle odmówiła dostaw gazu do odbiorców w Europie, wiceprezes Bauc odpowiedział – Jeśli chodzi o pełne zawieszenie dostaw gazu przez Rosjan, to jest to zupełnie inny scenariusz i byłaby to całkiem inna sytuacja.