AlertAtomEnergetyka

Belgowie przedłużą żywot atomu pomimo marudzenia w Niemczech i nie tylko

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Belgijski oddział koncernu Engie ogłosił, że doszło do porozumienia z rządem Belgii odnośnie przedłużenia pracy reaktorów jądrowych Tihange 3 i Doel 4 do 2035 roku. Pierwotnie reaktory miały zostać wyłączone w 2025 roku. Rząd belgijski uzasadnia porozumienie bezpieczeństwem energetycznym.

Decyzje ta poprzedzały konsultacje obywatelskie także z udziałem Niemiec. Do 20 czerwca strona niemiecka mogła przekazać swoje zastrzeżenia. Głosy protestu nadeszły głównie z Luksemburga, Austrii i Niemiec. One powoływały się na wewnątrz belgijski protest w tej sprawie. – W tym kontekście Mouvement Ecologique popiera wyniki analizy przeprowadzonej przez dwóch niezależnych ekspertów na zlecenie Greenpeace Belgium. Analiza ta pokazuje, że dokumentacja przedłożona przez władze belgijskie w ramach procedury nie jest zgodna z wymogami prawnymi. – podaje meco.lu.

Austriackie ministerstwo ochrony środowiska zastrzegało brak informacji na temat aktualnego stanu technicznego reaktorów oraz wyczerpującej informacji na temat późniejszych ich kontroli. Natomiast w Niemczech były sekretarz stanu landowego ministerstwa ochrony środowiska wszczął akcje powołującą się na brak praworządności po stronie belgijskiej. Griese, polityk Zielonych, na swojej stronie internetowej proponuje obywatelom ściągnięcie i wysłanie pisma w związku z konsultacjami obywatelskimi wykazując mniemane sprzeczności z prawem europejskim w sprawie przedłużenia działania Tihange 3 i Doel 4. Decyzja o odejściu od atomu w Belgii zapadła w 2003 roku. Pierwotnie Belgia dysponowała czterema reaktorami w Doel i trzema w Tihange. Doel 3 i Tihange 2 zostały zamknięte na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Deutschlandfunk / Mouvement Ecologique asbl / Umweltbundesamt.at / Strona Thomasa Griese / Aleksandra Fedorska


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X