Bell Helicopter i PGZ będą współpracować przy modernizacji polskiej armii

22 czerwca 2016, 13:45 Alert

(Bell Helicopter)

Należąca do Textronu firma Bell Helicopter oraz Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) podpisały porozumienie w sprawie współpracy w ramach wsparcia dla śmigłowca szturmowego AH-1Z Viper w Polsce. AH-1Z to jedna z propozycji w polskim programie Kruk.

Podpisane porozumienie otwiera drogę do współpracy między Bell Helicopter i PGZ w zakresie rozwoju potencjału przemysłowego, szkoleń, napraw i serwisowania. Daje też możliwość wdrażania wspólnych programów przemysłowych i wzajemnego dzielenia się wiedzą technologiczną. W praktyce stwarza wielką okazję dla rozwoju polskiego potencjału przemysłowego.

„Współpraca Bell Helicopter z Polską Grupą Zbrojeniową to dla nas zaszczyt i cieszymy się, że przy wykorzystaniu potencjału wiedzy i doświadczenia polskiego przemysłu obronnego będziemy mogli dostosować, zintegrować oraz wspólnie szukać unikalnych rozwiązań dla śmigłowca Viper, aby spełnił on wszystkie oczekiwania Polskich Sił Zbrojnych.” powiedział Robert Hastings, executive vice president i Chief of Staff w Bell Helicopter. „Doceniamy, że wizja i działalność PGZ, jako jednej z największych grup zbrojeniowych w regionie, znacznie przyczyniła się do wzrostu bezpieczeństwa w Polsce oraz w całej Europie.”

Bell Helicopter organizuje w dniach 23-24 czerwca br. dni przemysłu, które przeznaczone będą dla polskich firm przemysłowo-zbrojeniowych, w celu wytyczenia obszarów potencjalnej współpracy z Bell Helicopter oraz Zespołem Vipera, czyli firmami: GE, Northrop Grumman, Lockheed Martin, oraz Thales. Dni przemysłu będą również okazją do rozmów o możliwości wsparcia programu Viper przez polskie firmy, poprzez wspólne projekty badawcze i/lub objęcie ważnej roli w łańcuchu dostaw.

“AH-1Z Viper to najbardziej zaawansowany przeciwpancerny śmigłowiec szturmowy na świecie. Chcemy dostarczyć go polskim Siłom Zbrojnym wspólnie z polskim przemysłem.” – dodał Hastings.

AH-1Z Viper to śmigłowiec wykorzystywany obecnie przez Piechotę Morską USA do operacji w najtrudniejszych warunkach i najbardziej wymagających misjach. Śmigłowiec został zaprojektowany tak, aby sprostać tym wymaganiom, zapewniając jednocześnie łatwość w obsłudze i niskie koszty utrzymania. AH-1Z ma 85% wspólnych części z produkowanym przez Bell Helicopter wielozadaniowym śmigłowcem UH-1Y Venom. Pozwala to na znacznie większa efektywność współpracy pomiędzy tymi dwiema platformami, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych, trudności logistycznych oraz zwiększeniu cyklu życia obu śmigłowców. Znacznie mniejsze są też koszty zakupu, napraw oraz utrzymania obu śmigłowców.