Rozpoczęła się konferencja Berlin Energy Transition Dialogue 2019 poświęcona transformacji energetycznej w Niemczech i na świecie. Przedstawiciele rządu niemieckiego przekonywali, że współpraca międzynarodowa umożliwi w przyszłości wytwarzanie energii w 100 procentach ze źródeł odnawialnych.
– Niemieckie Energiewende zamieniło się w globalną zmianę. Początek końca paliw kopalnych już się rozpoczął – przekonywał Heiko Mass, minister spraw zagranicznych Niemiec.
Jego zdaniem politycy muszą współpracować z naukowcami wokół zjawiska zmian klimatu, które spowodują w przyszłości walkę o zasoby. Transformacja energetyczna według modelu niemieckiego może doprowadzić do demokratyzacji dostępu do energetyki odnawialnej na całym świecie i łagodzić konflikty międzynarodowe. – Rozwój odnawialnych źródeł energii w Niemczech to dopiero pierwszy krok. Czas na redukcję emisji CO2 w sektorze transportu i innych – mówił Maas.
Po nim wystąpił Peter Altmaier, minister gospodarki i energetyki Niemiec. – Transformacja energetyczna jest absolutnie konieczna – powiedział. Jego zdaniem pozytywne przykłady zmian to rozwój OZE w krajach azjatyckich i bliskowschodnich. – Musimy skupić się na perspektywie ekonomicznej. Transformacja energetyczna polega na stopniowej zmianie. Stare elektrownie trzeba wyłączyć, by obniżyć emisje. Któregoś dnia system będzie w stu procentach zasilany OZE, ale będzie to możliwe tylko przy współpracy międzynarodowej – zapewniał minister.
– Świat czekają kolejne konflikty handlowe. Pojawiają się spory o taryfy celne. Niektóre kraje chcą uzyskać w ten sposób małą korzyść, nie zauważając wielkich konsekwencji negatywnych dla globalnej gospodarki – ostrzegał Altmaier. – Spowolnienie globalne jest możliwe do uniknięcia poprzez większe inwestycje w źródła energii. Rozwój gospodarczy musi iść w parze z tymi inwestycjami.
– Kraje wysokorozwinięte jak Niemcy mogą w przeciągu dekady prawie całkowicie zmienić sektor energetyczny bez szkody dla gospodarki. Jesteśmy w awangardzie efektywności energetycznej i inwestycji w sektorze – przekonywał. Jego zdaniem to szansa dla krajów, które wejdą we współpracę z Niemcami. Jego zdaniem polityka na rzecz transformacji energetycznej powinna z tego powodu mieć charakter multilateralny.