Marszałkowski: Świat nie uwziął się na polską energetykę

18 czerwca 2021, 13:00 Bezpieczeństwo

– Ja bym nie doszukiwał się większych teorii, że nagle cały świat uwziął się na polską energetykę – mówił redaktor Biznesalert.pl Mariusz Marszałkowski na antenie Polskiego Radia 24. Skomentował decyzję prezydenta USA w sprawie Nord Stream 2 i wyrok TSUE dotyczący kopalni Turów.

ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl
ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl

Rozmowa w Polskim Radiu 24

W ostatnich dwóch tygodniach w dziedzinie związanej z energetyką zdarzyło się dużo, Joe Bidena ogłosił zwrot w sprawie Nord Stream 2, w elektrowni Bełchatów wybuchł pożar, TSUE nakazał zamknąć kopalnię Turów, a to tylko część wydarzeń, jakie miały miejsce, a dotyczyły naszego kraju.

– Ja bym nie doszukiwał się większych teorii, że nagle cały świat uwziął się na polską energetykę – zauważył Marszałkowski.

Skomentował również atak hakerski na Colonial Pipeline. – Kilka tygodni temu został on na ponad tydzień wyłączony z działalności. Na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w wielu miejscach zabrakło paliwa dla samochodów – wyjaśnił.

W Polsce nie informuje się wprost o staniu się ofiarą hakerów, co na zachodzie jest rzeczą powszechną. Politycy, decydenci i społeczeństwa mają świadomość zagrożeń płynących z sieci. Przygotowuje się metody działań na wypadek takiego ataku. U nas panuje przeświadczenie, podobnie jak z zamachami terrorystycznymi, że nas ten problem nie dotyka, że nas on omija. A to błąd. – mówi Marszałkowski

– Wynika to głównie z polityki informacyjnej spółek, ale i też całego naszego państwa – wyjaśnił. Podkreślił, że w USA, gdy dochodzi do różnego rodzajów incydentów, takich jak np. atak hakerski, to od razu pojawia się komunikat informujący o tym, że do takiej sytuacji doszło. Z kolei w Polsce, gdy dochodzi do tego typu ataków, to o tym się nie mówi.

– Ma to swój element negatywny, że po prostu rodzi różnego rodzaju domysły, spekulacje – zauważył i dodał, że jeżeli dochodzi do ataków hakerskich, to powinno się o tym mówić wprost, a nie „zamiatać to pod dywan” – podsumował.

Zachęcamy do przesłuchania całej rozmowy: tutaj.

Źródło: PolskieRadio24.pl 

Sasin dla GP: Decyzja TSUE o kopalni Turów nie uwzględnia polskiej racji stanu