Polski żołnierz ranny na granicy. Został pchnięty nożem przez nielegalnego migranta

28 maja 2024, 09:45 Alert

We wtorek rano migrant próbujący nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusią ugodził polskiego żołnierza nożem. Informację przekazał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek podczas rozmowy w Programie 1 Polskiego Radia.

Kontrola transgraniczna, fot. Frontex

Jak donosi RMF FM, życiu rannego żołnierza nie zagraża niebezpieczeństwo. Do incydentu doszło, gdy żołnierz próbował powstrzymać migranta przed przekroczeniem granicy. Wiceminister Mroczek podkreślił, że to zdarzenie jest wynikiem rosnącej presji migracyjnej na Polskę. Według niego wzrasta agresja migrantów, którzy próbują przekroczyć granicę w dużych grupach, a to jest wspierane przez białoruskie służby.

– Dziś nad ranem w okolicach miejscowości Dubicze Cerkiewne, w rejonie realizacji zadań wsparcia Straży Granicznej doszło do zdarzenia z udziałem żołnierza WZZ Podlasie. W trakcie realizacji zadań wzdłuż granicy polsko-białoruskiej żołnierz został pchnięty nożem przez migranta znajdującego się po białoruskiej stronie. Natychmiast przystąpiono do udzielenia pomocy i wezwano służby medyczne. Na miejscu niezwłocznie zjawiła się wojskowa karetka. Żołnierz został przewieziony do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – informuje Dowództwo Generalne na platformie X.

– To nie jedyne zdarzenie na granicy. Inne niebezpieczne sytuacje miały miejsce na terenie służbowej odpowiedzialności placówki Straży Granicznej również w Dubiczach Cerkiewnych, podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę 9 cudzoziemców, jeden z nich ranił w ramię funkcjonariusza Straży Granicznej. Do ataku wykorzystano kij, do którego przytwierdzony był nóż. Funkcjonariusz odebrał narzędzie, którym został zraniony. Inne zdarzenie miało miejsce w okolicach Białowieży, gdzie funkcjonariusz Straży Granicznej został zaatakowany rozbitą butelką. Doznał obrażeń twarzy i trafił do szpitala – czytamy we wpisie Dowództwa Generalnego na platformie X.

Z danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wynika, że od początku roku zanotowano ponad 13 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Na 186 km tej granicy w 2022 roku zbudowano stalową zaporę o wysokości 5,5 metra, wspieraną przez elektroniczny system kamer i czujników działający na 206 km w województwie podlaskim.

Planowane są kolejne zabezpieczenia na granicy z Białorusią w województwie lubelskim, w tym montaż około 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz 1,8 tys. słupów kamerowych. Bariera elektroniczna ma także powstać na rzekach Świsłocz i Istoczanka w województwie podlaskim, obejmując około 47 km granicy.

Dowództwo generalne / Mateusz Gibała

Oficer 1. Brygady Pancernej: Kluczem do skutecznego użycia Abramsów jest załoga (ROZMOWA)