AlertBezpieczeństwo

Firmy z Chorwacji i Włoch handlują z Rosją

Al Khattiya (stocznia DSME) podczas debiutu w drugim dniu cumowania 10.04.2018 r. - już po planowym rozładunku. Podsztormowy wiatr i zła widoczność wstrzymały na prawie dwie doby wypłynięcie metanowca.

Rosyjskie stocznie budują okręty wojenne dzięki współpracy z firmami z Chorwacji, Włoch oraz Łotwy. Pomimo zachodnich sankcji, części są dostarczane do Rosji przez kraje trzecie, takie jak Chiny czy Turcja.

W ujawnieniach rosyjskiej redakcji BBC dowiedziano się, że chorwacka spółka Adria Winch oraz włoska Melcal są głównymi dostawcami dla rosyjskich stoczni w Petersburgu i Zielonodolsku w Tatarstanie. Adria Winch dostarcza elementy wyposażenia pokładowego, m.in. od francuskiego koncernu Schneider Electric, a Melcal dostarcza dźwigi i części zamienne do okrętów.

– Sankcje (nałożone na Kreml) wydają się obecnie po prostu śmieszne. […] Znaleźliśmy sposób na realizację dostaw przez kraje trzecie, np. przez Turcję lub przez firmy pośredniczące (zarejestrowane) w Rosji. Nawiązałem też kontakty z pośrednikami z Chin i kontynuowaliśmy pracę, ponieważ podjęliśmy taką decyzję. Sankcje sankcjami, a interesy idą swoim rytmem — otwarcie przyznał Peruzović.

Podobny schemat omijania restrykcji stosuje również włoska spółka Melcal, która współpracuje z firmami z Chin, Hongkongu oraz Turcji. Od lutego 2022 do lipca 2023 firmy związane z Adria Winch dostarczyły części zamienne o wartości 1,2 mln dol. na rynek rosyjski.

Wśród innych firm z Europy współpracujących z Rosjanami wymienia się zarejestrowaną na Łotwie spółkę Marine Systems. Rosyjskie przedsiębiorstwo o tej samej nazwie importuje elementy wyposażenia okrętów z produkcji amerykańskiej, japońskiej i niemieckiej. W 2023 roku firma ta odnotowała 11-krotny wzrost zysku w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rosyjskie państwowe koncerny, takie jak Rostech, bez przeszkód importują zachodnie komponenty elektroniczne dzięki rozległej sieci podwykonawców. Niektóre firmy są specjalnie tworzone w celu omijania sankcji i są zarejestrowane m.in. w Turcji, Chinach i Hongkongu.

22 grudnia 2023 roku prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie umożliwiające wprowadzenie sankcji przeciwko bankom z krajów trzecich, zamieszanym w sprzedaż zakazanych materiałów rosyjskiemu przemysłowi zbrojeniowemu. Jest to pierwsza taka inicjatywa wobec Rosji, mająca na celu uderzenie w jej przemysł zbrojeniowy.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Przybyszewski: Czy spirala zemsty Iranu i Izraela będzie mieć koniec?


Powiązane artykuły

Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę zestawów urządzeń do zakłócania systemów nawigacji satelitarnej. foto: gov.pl

Wojsko Polskie kupuje systemy do zakłócania GPS

Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę zestawów urządzeń do zakłócania systemów nawigacji satelitarnej. Program HELIOTROP ma wzmocnić zdolności walki elektronicznej...
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi, foto: EPA/FILIP SINGER

Chiny: Nie pozwolimy na porażkę Rosji w wojnie z Ukrainą

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wprost powiedział unijnej dyplomacji, że Pekin nie dopuści do klęski Rosji w wojnie z...

Chiński chatbot DeepSeek zniknie z Europy? Niemcy podnoszą alarm

Popularna aplikacja AI DeepSeek, opracowana w Chinach, może zniknąć ze sklepów Google Play i App Store. Wszystko z powodu zarzutów...

Udostępnij:

Facebook X X X