Na konferencji eksperckiej zorganizowanej przez PGW Wody Polskie w starostwie powiatowym w Płocku głównym tematem dyskusji był problem bezpieczeństwa powodziowego w dorzeczu Wisły. Uczestniczył w niej minister infrastruktury Dariusz Klimczak, który zapowiedział rozpoczęcie prac bagrowniczych na Wiśle w rejonie Płocka. Zdaniem ministra jest to kluczowe działanie w profilaktyce przeciwpowodziowej. Minister również ogłosił zaawansowane negocjacje z Bankiem Światowym w sprawie finansowania nowego projektu dla dorzecza Wisły, który będzie obejmować zarówno kwestie powodzi, jak i suszy. Podczas spotkania omówiono potrzebę budowy drogi ekspresowej S10 na którą zwracają uwagę samorządowcy i mieszkańcy Płocka.
W ciągu najbliższych dni PGW Wody Polskie podpisze umowę na prowadzenie prac bagrowniczych w dwóch lokalizacjach na rzece Wiśle – Radziwie w Płocku oraz Maszewo. Przewiduje się wydobycie około 10 tysięcy metrów sześciennych urobku. Prace mają zakończyć się w pierwszej połowie maja i ich koszt oszacowany jest na około 500 tysięcy złotych. To jednak tylko początek planowanych prac bagrowniczych na Wiśle. W planach jest również przeprowadzenie podobnych działań w sześciu kolejnych lokalizacjach, co pozwoli na wydobycie od 1 do 1,5 miliona metrów sześciennych urobku. Całkowita wartość tych prac szacowana jest na 20-30 milionów złotych.
— Działamy nie w obliczu katastrofy powodzi, która nawiedzała Płock i jego okolice, lecz odpowiednio wcześniej, by skutecznie jej zapobiegać. Pamiętajmy, że powodzie występują w układzie zlewniowym, dlatego należy podchodzić do nich kompleksowo i reagować wyprzedzająco. Prowadzimy zarówno działania doraźne, angażując poważne środki na bagrowanie Wisły, a jednocześnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z Bankiem Światowym na temat finansowania dużego projektu, mającego na celu przeciwdziałanie zarówno powodziom, jak i suszom — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.