AktualnościEnergetykaOZE

BGK inwestuje 25 mln euro we wsparcie OZE

Fotowoltaika. Fot. Flickr

Fotowoltaika. Fot. Flickr

Bank Gospodarstwa Krajowego zainwestował 25 mln euro w fundusz Eiffel Transition Infrastructure. Środki mają zostać przeznaczone na rozwój projektów z obszaru odnawialnych źródeł energii w Polsce, szczególnie na ich wczesnym etapie realizacji. Inwestycja wpisuje się w strategię BGK2030 oraz traktat polsko-francuski, podpisany w maju.

Fundusz Eiffel Transition Infrastructure wspiera infrastrukturę związaną z transformacją energetyczną na terenie całej Unii Europejskiej. Jednym z jego kluczowych inwestorów jest Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), a sama inwestycja BGK ma na celu wzmocnienie obecności funduszy infrastrukturalnych na polskim rynku.

Dotychczas fundusz Eiffel zainwestował już w Polsce 65 mln euro, wspierając m.in. rozwój firmy Optima Wind oraz ekspansję R.Power na rynki zagraniczne. Dzięki zaangażowaniu BGK, na rynek trafia nie tylko kapitał, ale także międzynarodowe know-how, doświadczenie i mechanizmy ograniczające ryzyko, typowe dla projektów energetycznych na wczesnym etapie.

– Polska gospodarka potrzebuje nowych inwestycji, aby zwiększyć swoją konkurencyjność. Jednym z kluczowych obszarów jest struktura miksu energetycznego. Aby ją zmienić, konieczne są znaczące inwestycje w czystą energię. Rolą BGK jako banku rozwoju jest wypełnianie luki inwestycyjnej – powiedział Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK.

– Zaangażowanie w fundusz Eiffel, który wnosi na polski rynek tzw. smart money, przełoży się nie tylko na nowe moce OZE, ale również rozwój lokalnych kompetencji w zakresie zarządzania funduszami infrastrukturalnymi – dodał.

Z kolei Fabrice Dumonteil, prezes Eiffel Investment Group, podkreślił znaczenie współpracy z polskim bankiem rozwoju. – Z dumą witamy BGK jako ważnego partnera w naszym funduszu. To zobowiązanie stanowi kamień milowy w naszej misji przyspieszania transformacji energetycznej w Europie. Byliśmy wśród pierwszych inwestorów w polski sektor OZE, a teraz – dzięki wsparciu BGK – możemy dalej rozwijać zieloną energię w Polsce – zaznaczył.

Strategiczne partnerstwo i impuls dla rynku

W strategii BGK2030 założono istotne zwiększenie skali inwestycji kapitałowych. Inwestycja w Eiffel Transition Infrastructure to element tej szerszej polityki. Fundusz udziela finansowania projektom OZE na wczesnym etapie, który w Polsce wciąż jest niedostatecznie zagospodarowany przez krajowe instytucje. Obecność międzynarodowego partnera o ugruntowanej pozycji może znacząco przyspieszyć rozwój lokalnego rynku funduszy infrastrukturalnych.

Eiffel Investment Group zarządza aktywami o wartości około 7 mld euro (stan na 31 grudnia 2024 r.). Wśród jej inwestorów znajdują się firmy ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, banki i inwestorzy publiczni. Grupa Eiffel działa globalnie – posiada biura w Paryżu, Amsterdamie, Mediolanie, Warszawie, Nowym Jorku i Abu Zabi. Jej działalność skupia się wokół czterech głównych strategii: długu prywatnego, kapitału prywatnego, transformacji energetycznej (zarówno długu, jak i kapitału) oraz notowanych instrumentów finansowych.

Eiffel Transition Infrastructure to fundusz dedykowany inwestorom instytucjonalnym, skoncentrowany na generowaniu zarówno zysków finansowych, jak i pozytywnego wpływu społecznego oraz środowiskowego. Jego zaangażowanie w Polsce, w połączeniu z inwestycją BGK, ma pomóc w przyspieszeniu transformacji energetycznej oraz uniezależnieniu się kraju od paliw kopalnych.

BGK / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Narodowe Centrum Badan Jadrowych w Swierku. N/z: wejscie do reaktora jadrowego "Maria". Fot. Bartosz Krupa/East News. Swierk 31.05.2015.

Reaktor Maria wznowi pracę w sierpniu?

Reaktor Maria, jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce, odbywa przymusową przerwę w oczekiwaniu na licencję od Państwowej Agencji Atomistyki. Ministerstwo...

Rekonstrukcja rządu. Znamy termin. Jakie przyniesie zmiany?

Premier Donald Tusk ogłosi zmiany wynikłe z rekonstrukcji jutro (23.07) o godzinie 10:00. Obecnie w jego rządzie jest 26 ministrów,...
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Udostępnij:

Facebook X X X