EnergetykaŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Piętoń: Oblicze Śląska już się zmienia (ROZMOWA)

Katowice z lotu ptaka. Źródło: Wikipedia

Katowice z lotu ptaka. Źródło: Wikipedia

Portal BiznesAlert.pl rozmawiał z Józefem Piętoniem, dyrektorem Regionu Śląskiego Banku Gospodarstwa Krajowego o roli jego banku w transformacji regionu górniczego, za jaki wciąż uchodzi Śląsk. – Charakter regionu szybko się zmienia. Z dumą mogę dodać, że jesteśmy także kreatorem tych zmian – mówi.

BiznesAlert.pl: Śląsk to jeden z najlepiej rozwijających się regionów w Polsce. Bezrobocie maleje, pomimo spadku zatrudnienia w górnictwie o blisko 30 procent w ostatnich 10 latach. To w województwie śląskim firmy motoryzacyjne lokują swoje fabryki. Czy Pana zdaniem region potrzebuje osobnego funduszu, by utrzymać ten trend?

Józef Piętoń, dyrektor Regionu Śląskiego Banku Gospodarstwa Krajowego: Śląsk ma jedną z najlepszych infrastruktur transportowych w Polsce, bogate zaplecze technologiczne oraz rynek pracy z dostępem do wykształconej kadry pracowniczej. Te przewagi sprawiają, że region jest atrakcyjny dla przedsiębiorców. Doskonałym przykładem jest wspomniany przemysł motoryzacyjny. Gwarantuje on miejsca pracy w województwie, ale pozwala również prowadzić działalność dziesiątkom polskich przedsiębiorstw z branży automotive, które dostarczają części oraz kompletne podzespoły do produkcji pojazdów.

W tym momencie działają już programy, które uwzględniają specyfikę regionu, np. rządowy Program dla Śląska. Także  Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje wiele produktów i programów, które zaspokajają specyficzne potrzeby tego regionu. Świadczą o tym setki zrealizowanych z naszym wsparciem inwestycji. Mówię tu o projektach polegających na finansowaniu rewitalizacji, innowacji, rozwoju infrastruktury transportowej czy o poprawie warunków mieszkaniowych lokalnych społeczności. Zmiany, które zachodzą dzięki pieniądzom z BGK, odczuwają przedsiębiorcy, którzy chętniej lokują tu swoje biznesy, a także mieszkańcy regionu.

Unia Europejska planuje w kolejnym budżecie Wspólnoty przeznaczyć środki na transformację regionów górniczych. Czy BGK będzie partycypował w kosztach transformacji? Czy bank ma już gotowy zakres inwestycji?

Negocjacje z Komisją Europejską na temat unijnego budżetu ciągle trwają. Trudno w tych okolicznościach mówić o szczegółach związanych z podziałem pieniędzy na konkretne inwestycje. Już teraz jednak wiemy, że w kolejnej perspektywie finansowej zwiększy się rola instrumentów zwrotnych. Fundusze unijne w jeszcze większej skali będą wykorzystywane do finansowania inwestycji za pośrednictwem pożyczek, poręczeń czy wejść kapitałowych. Zwiększy się zarówno wartość środków dystrybuowanych w tej formie, jak i zakres kwalifikowalnych projektów.

Co więcej,  oferujemy produkty regionalne – np. pożyczki rewitalizacyjne wspierające przedsięwzięcia rewitalizacyjne, ale również takie, które mają charakter ogólnopolski. Mogą z nich skorzystać jednostki samorządu terytorialnego i przedsiębiorcy.

Cały czas rozszerzamy też naszą ofertę i angażujemy się w nowe inicjatywy. Doskonałym przykładem jest niedawno uruchomiony Fundusz Dostępności, dzięki któremu można dostosować budynki do potrzeb m.in. osób niepełnosprawnych, starszych, czy rodziców z dziećmi. Z pożyczek na preferencyjnych warunkach mogą skorzystać m.in. instytucje publiczne, jak biblioteki i szkoły, ale także wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Warto dodać, że te inwestycje będą realizowane jeszcze ze środków z perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

Kopalnie to nadal jeden z symboli Śląska. Czy spośród współfinansowanych już inwestycji, które już teraz prowadzi BGK, można wymienić te, które w przyszłości mogą stać się symbolem regionu?

Kopalnie jako pierwsze, dość oczywiste skojarzenie ze Śląskiem jest związane z industrialnym charakterem regionu. Ale to nie jedyne jego oblicze. Świetnie odzwierciedlają to także realizowane przez BGK inwestycje. Wymieńmy choćby rewitalizację parku kąpielowego w Wiśle. Jest to element unikalnego w skali Polski rozwiązania architektonicznego z okresu międzywojennego. Dzięki wsparciu ze środków unijnych udało się przeprowadzić renowację zabytkowych budynków, przebudować baseny i wyposażyć kąpielisko w nowoczesny sprzęt. Teraz to atrakcja turystyczna, wizytówka regionu i duma dla mieszkańców. Inwestycje ze środków unijnych ratują wiele nieruchomości zabytkowych i postindustrialnych. Pozwala to zmienić przemysłowy wizerunek obszaru przy zachowaniu jego walorów historycznych. Rewitalizowane nieruchomości mogą stać się na nowo symbolem Śląska.

Śląsk kojarzy się z węglem. Jednak to tutaj mają powstać m.in. fabryki do produkcji baterii litowo–jonowych, czy elementy farm wiatrowych. Czy bank będzie uczestniczyć przy współfinansowaniu takich inwestycji?

Patrząc na inwestycje realizowane w województwie, można śmiało powiedzieć, że charakter regionu szybko się zmienia. Z dumą mogę dodać, że jesteśmy także kreatorem tych zmian. Jednym z naszych celów jest przeobrażenie przemysłowego charakteru województwa, aby było ono miejscem rozwoju nowoczesnych technologii. 15 października ruszyła szósta edycja konkursu na premię technologiczną. Innowacyjne firmy z sektora MŚP mogą otrzymać nawet 6 milionów złotych na rozwój. To są ogromne pieniądze, które wpływają na konkurencyjność polskich biznesów. Przedsiębiorcy bardzo chętnie sięgają także po gwarancje Biznesmax. W tym przypadku o wsparcie mogą się ubiegać firmy, które planują inwestycje w poprawę efektywności energetycznej i w odnawialne źródła energii.

Śląsk cierpi przez smog. Jedną z przyczyn zanieczyszczenia powietrza jest transport oparty na paliwach kopalnych. W jaki sposób bank chce wspierać modernizację transportu na Śląsku? Czy w grę wchodzi elektromobilność lub gazomobilność?

Oczywiście wspieramy rozwój ekologicznego transportu publicznego, bo ten przekłada się na poprawę jakości życia mieszkańców regionu. Kluczowa jest tutaj ścisła współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego. Wysokie zanieczyszczenie powietrza skłania większość spółek miejskich do zmiany swojego taboru z napędem konwencjonalnym na nowoczesne autobusy z napędem hybrydowym. Pomagamy w zakupie takich ekologicznych pojazdów i także angażujemy się finansowo w rozbudowę infrastruktury transportowej. Dzięki naszemu wsparciu powstają nowoczesne centra przesiadkowe i parkingi.

Jako państwowy bank rozwoju uczestniczymy także w poprawie jakości życia w regionie dzięki Funduszowi Termomodernizacji i Remontów. Tu ciekawostka – województwo śląskie jest największym beneficjentem tej formy wsparcia. Premia pozwala ograniczyć zapotrzebowania budynków na energię cieplną, co znacząco przekłada się na zmniejszenie emisji, a także poprawę komfortu życia mieszkańców województwa.

Rozmawiał Bartłomiej Sawicki


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X