Na Białorusi trwają poszukiwania lokalizacji pod budowę drugiej elektrowni jądrowej

2 lipca 2021, 08:30 Alert

Na Białorusi trwają poszukiwania lokalizacji do budowy drugiej elektrownii jądrowej. Ponadto, Białorusini chcą we współpracy z Rosatomem zbudować reaktor badawczy. 

Ostrowiec Atom
Elektrownia jądrowa w Ostrowcu fot. Gosatomnadzor

Druga elektrownia jądrowa na Białorusi?

– Trwają również poszukiwania miejsca pod budowę drugiej elektrowni jądrowej. W tym zakresie interesujące jest opracowanie i wdrożenie małych reaktorów modułowych. Takie technologie mają trzy zasadnicze plusy – mały, izolowany system energetyczny, wytwarzanie ciepła na potrzeby technologiczne, zwiększone bezpieczeństwo zarówno jądrowe jak i energetyczne. Działania te prowadzone są na osobiste polecenie Aleksandra Łukaszenki – powiedział Andriej Kuźmin Państwowej Instytucji Naukowej „Wspólny Instytut Badań Energetycznych i Jądrowych – Sosny” Narodowej Akademii Nauk Białorusi.

Kuźmin powiedział także, że koniecznym jest zbudowanie centrum badawczo-produkcyjnego z reaktorem przeznaczonym do celów naukowych oraz produkcyjnym izotopy na potrzeby m.in medycyny i rolnictwa. Centrum powstać ma we współpracy z rosyjskim Rosatomem.

Pierwsza elektrownia jądrowa zlokalizowana jest w Ostrowcu, nieopodal granicy z Litwą. W listopadzie dokonano testowego rozruchu pierwszego bloku jądrowego. Uruchomienie drugiego bloku ma mieć miejsce na początku przyszłego roku. Budowie elektrowni w Ostrowcu towarzyszyły liczne kontrowersje, m.in związane z nieprzestrzeganiem norm i zasad BHP.

Belta/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Unijne sankcje sektorowe zranią, ale nie zabiją reżimu Łukaszenki