Elektrownia Ostrowiec nie działa już piąty miesiąc

13 października 2022, 11:45 Alert

Remont pierwszego bloku białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu trwa już pięć miesięcy. Pierwotnie konserwacja miała zakończyć się w lipcu, potem termin przesunięto na 22 sierpnia. Naprawa dalej nie została sfinalizowana – donosi Interfax. Drugi blok elektrowni dalej jest konstruowany, gdzie finalnie oba mają zapewnić produkcję energii na poziomie 1,2 GW.

Remont białoruskiej elektrowni jądrowej opóźnia się o kolejny miesiąc

Białoruś przekłada ponowne włączenie pierwszego bloku swojej elektrowni jądrowej w Ostrowcu – informuje Interfax. Blok był serwisowany w ramach corocznej planowej naprawy.  Ministerstwo energii postanowiło przeprowadzić dodatkowe prace i diagnostykę urządzeń energetycznych pierwszego bloku elektrowni, biorąc pod uwagę doświadczenia z eksploatacji podobnych urządzeń w innych elektrowniach jądrowych – napisano w komunikacie prasowym białoruskiego resortu. Ministerstwo już 22 sierpnia podało, że blok ma zostać znów podłączony do sieci, po tym jak 25 kwietnia został oddany do pierwszej planowej konserwacji prewencyjnej. Przerwa w funkcjonowaniu reaktora trwa więc już ponad pięć miesięcy. Pierwotnie konserwacja miała się zakończyć w lipcu.

– Musimy upewnić się, że wszystkie urządzenia i systemy technologiczne będą działały niezawodnie aż do następnej zaplanowanej naprawy. To bardzo ważne zadanie – tłumaczył minister energetyki Białorusi Wiktor Karankiewicz.

Budowa białoruskiej elektrowni w Ostrowcu w obwodzie grodzieńskim dalej trwa. Pierwszy blok został oddany do komercyjnego użytku 10 czerwca 2021 roku. Obecnie dalej konstruowany jest drugi blok, który ma sfinalizować inwestycję. Oba bloki energetyczne mają generować 1,2 GW energii elektrycznej. Powstają w ramach rosyjskiego projektu WWER-1200. Generalnym wykonawcą budowy elektrowni jądrowej jest grupa ASE państwowego koncernu Rosatom. Aby sfinansować budowę elektrowni jądrowej, przyciągnięto pożyczkę państwową w wysokości 10 miliardów dolarów.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka w sierpniu zażądał pełnego uruchomienia elektrowni jądrowej. – Musimy poważnie zająć się obecnymi problemami i wszystko dokończyć. A białoruska elektrownia jądrowa powinna działać na pełnych obrotach – powiedział.

Interfax/Szymon Borowski

Komisja Europejska chce żeby Białoruś przestała pomagać Rosji w inwazji na Ukrainę