AlertEnergetykaRopa

Białoruś chce układu z Rosją i alternatywnych dostaw ropy, także przez Polskę

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Fot. president.gov.by

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Fot. president.gov.by

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko zadeklarował, że jego kraj nie porzuci dostaw ropy z Rosji, ale sięgnie po surowiec z innych kierunków.

– Będziemy (sprowadzać ropę z Rosji – przyp. red.). To ropa i system przesyłowy stworzone rękami Białorusinów z pokoleń przed naszym, a logistyka tych dostaw jest najwygodniejsza – zadeklarował prezydent cytowany przez RIA FAN.

Pałac prezydencki w Mińsku był areną spotkania Łukaszenki, ambasadora Federacji Rosyjskiej na Białorusi oraz wicepremiera Władimira Siemaszki. To kontynuacja rozmów na temat przywrócenia dostaw firm państwowych Rosji na terytorium białoruskie zawieszonych w Nowym Roku przez brak porozumienia o warunkach dostaw po spotkaniu Łukaszenki z prezesem Rosnieftu Igorem Sieczinem w lutym. Przyniosło ono poprawę atmosfery, ale nie doprowadziło do podpisania nowej umowy.

Dostawy z Rosji docierają obecnie na mocy porozumienia tymczasowego z firmami Grupy Safmar zapewniając około 719 tysięcy ton w okresie styczeń-luty 2020. To o 76 procent mniej dostaw rosyjskich, niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Z tego względu rafinerie białoruskie wykorzystują tylko połowę mocy przerobowych.

Mińsk szuka alternatywnych szlaków dostaw. Sprowadził pojedyncze ładunki z Azerbejdżanu i Norwegii. Deklaruje gotowość do rozpoczęcia dostaw przez Polskę z wykorzystaniem rewersu Ropociągu Przyjaźń. Polacy ostrożnie potwierdzają taką możliwość.

RIA FAN/Interfax/Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X