Białoruś odbierze ropę przez Litwę, ale na razie z Rosji

13 marca 2020, 07:15 Alert

Trzeci tankowiec z ropą dla Białorusi dotrze 15 marca do portu w litewskiej Kłajpedzie. Do końca miesiąca Białorusini chcą odebrać jeszcze dwa takie ładunki. Surowiec ma pochodzić z Rosji.

Tankowiec Wernadski Prospekt ma dostarczyć 80 tysięcy ton ropy do terminalu naftowego w Kłajpedzie – donosi agencja BNS. Zawiera ropę rosyjską, która trafi do Rafinerii Naftan w Nowopołocku. Kolejne tankowce dotrą do Kłajpedy między 19 a 21 oraz 29 a 30 marca. Nieoficjalnie można usłyszeć, że będą zawierać także ropę rosyjską.

Białoruś zamierza zwiększyć wykorzystanie naftoportu w Kłajpedzie do 300 tysięcy ton w marcu. Ten wolumen odpowiada jednej trzeciej miesięcznego zapotrzebowania tego kraju na ropę naftową w wysokości mln ton rocznie. Oznacza to, że Mińsk staje się istotnym partnerem długoterminowym Kłajpedy.

Białorusini odbierali przez Kłajpedę ropę spoza Rosji – z Azerbejdżanu i Norwegii. Mińsk deklaruje gotowość do poszukiwania alternatyw, w tym z wykorzystaniem rewersu na Ropociagu Przyjaźń na granicy z Polską.

BNS/Wojciech Jakóbik

RAPORT: Czy Białoruś chce dywersyfikacji dostaw ropy?