Białorusini rozmawiają o dostawach ropy z Kazachstanu

15 stycznia 2020, 09:00 Alert
ropa, cysterna
fot. Pixabay

Białorusini zapowiedzieli, że poszukają alternatywnych źródeł dostaw ropy m.in. w Polsce, ale na razie rozmawiają z Kazachstanem. Gotowość dostaw ropy na Białoruś wyraziły również Łotwa i Azerbejdżan.

Kazachstan jest gotowy negocjować dostawy ropy na Białoruś

Delegacja białoruskiego ministerstwa energii uda się 20 stycznia z oficjalną wizytą do Kazachstanu w celu negocjacji zakupu ropy u kazachskich dostawców – poinformował minister energetyki Kazachstanu Nurslan Nogajew za pośrednictwem agencji Interfax.

Białoruski wicepremier Dimitrij Krutoj poinformował 14 stycznia, że w związku z brakiem osiągnięcia porozumienia z Rosją, wysłane zostały zapytania do dostawców ropy m.in z Polski, Ukrainy, Kazachstanu i państw nadbałtyckich. Operator ropociągów PERN S.A w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl poinformował, że nie ma póki co fizycznej możliwości dostarczania ropy ropociągiem Przyjaźń, w czasie gdy jest nim prowadzony tranzyt ropy na Zachód. Rozmowy mają dotyczyć mają dotyczyć sprowadzania do białoruskich rafinerii kazachskiej ropy w miejsce dotychczas rosyjskiego surowca.

Białoruś szuka innych źródeł ropy niż rosyjskie. Liczy m.in. na Polskę

Według Nogajewa Kazachstan jest gotów rozważyć ofertę Mińska pod warunkiem, że będzie ona korzystna ekonomicznie. Delegacja białoruska spotka się z przedstawicielami lokalnych firm wydobywczych i jeżeli któraś z nich będzie zainteresowana, może dojść do porozumienia. Na razie nie ma informacji o wolumenie, cenie ani okresie obowiązywania ewentualnej umowy.

Ropa ta mogłaby być transportowana rosyjskim systemem przesyłowym. Nie jest to jednak nowość. Kazachstan eksportuje jedną trzecią swojego wydobycia ropy poprzez rosyjskie porty nad Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Łotwa wyraża chęć pomocy

Łotwa jest gotowa uczestniczyć w alternatywnych projektach dostaw ropy naftowej na Białoruś – Poinformował ambasador Łotwy w Mińsku.

Einar Semanis zaznaczył, że temat alternatywnych dostaw ropy na Białoruś nie jest czymś nowych w relacjach między tymi dwoma państwami, i jest stale dyskutowany już od dłuższego czasu na poziomie pomiędzy operatorami sieci przesyłowych Łotwy i Białorusi. Ambasador wyraził taką opinie przy okazji wizyty premiera Łotwy na Białorusi. Możliwość dostawy jest za pomocą kolei oraz rewersu na rurociągu Windawa – Połock.

Azerski SOCAR również jest otwarty na negocjacje

Rzecznik prasowy azerskiej spółki naftowej SOCAR, Ibrahim Ahmadow poinformował za pośrednictwem agencji APA Economics, że otrzymała wniosek strony białoruskiej o dostawy ropy do swoich rafinerii, jednak wciąż nie zostały ustalone żadne szczegóły.

– Przekazaliśmy informację stronie białoruskiej, jesteśmy gotowi dostarczać azerską, tak jak miało to już miejsce w przeszłości. – poinformował Ahmadow.

BiznesAlert.pl zadał pytanie Grupie Lotos odnośnie zainteresowania Białorusi sprowadzaniem ropy za pośrednictwem gdańskiego koncernu. Biuro prasowe spółki w odpowiedzi napisało „informuję, że spółka nie komentuje swoich relacji z partnerami handlowymi.”

Interfax/Mariusz Marszałkowski

PERN: Nie ma możliwości dostawy ropy z Polski na Białoruś