Białoruś ma otrzymać ropę dobrej jakości 2-3 maja

30 kwietnia 2019, 06:30 Alert

Ministerstwo energetyki Rosji poinformowało w poniedziałek, że dobrej jakości ropa naftowa powinna dotrzeć 2 lub 3 maja do rafinerii w Mozyrzu na Białorusi. Według resortu w poniedziałek po południu ropa odpowiadająca wymogom dotarła na granicę białoruską.

W komunikacie opublikowanym w poniedziałek wieczorem ministerstwo zapewniło, że eksportowa ropa naftowa spełniająca wymagania technologiczne dotarła w południe do Unieczy. Dodało, że o godz. 17 surowiec znalazł się na granicy z Białorusią.

“Dotarcie jakościowej ropy naftowej do rafinerii w Morzyrzu oczekiwane jest orientacyjnie 2-3 maja. Unormowanie parametrów jakościowych ropy docierającej do portu w Ust-Łudze (nad Bałtykiem – PAP) oczekiwane jest 7 maja” – głosi oświadczenie.

Wcześniej w poniedziałek rzecznik rosyjskiego wicepremiera Dmitrija Kozaka, Ilja Dżus powiedział, że ropa odpowiedniej jakości dotarła do instalacji rurociągu Przyjaźń (Drużba) w Unieczy, w pobliżu granicy z Białorusią, w południe tego dnia. Natomiast władze białoruskiego koncernu Biełnaftachim poinformowały, że czysta ropa nie dotarła jeszcze rurociągiem Przyjaźń na Białoruś.
Odległość między obiektami w Unieczy a rafinerią w Mozyrzu to około 280 km.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń na Zachód przez Białoruś płynie zanieczyszczona ropa – w surowcu odnotowano przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw. Tranzyt ropy wstrzymały polski PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta.

Polska Agencja Prasowa