Białoruś chce podpisać umowę długoterminową na dostawy ropy z USA

2 lipca 2020, 07:00 Alert

– Dostawa ropy z USA nie była jednorazowym działaniem. Planujemy realizować dalsze dostawy w ramach umowy długoterminowej – powiedział szef ministerstwa spraw zagranicznych Białorusi Uadzimir Makiej.

Tankowiec NS Captain
Tankowiec NS Captain fot. Cengiz Tokgöz

Umowa długoterminowa?

– Jest oczywiste, że przy wyborze dostawcy surowców, w tym ropy, kierujemy się opłacalnością ekonomiczną. Jednak nauczeni trudnymi kryzysami, finansowymi i gospodarczymi wiemy, że  dywersyfikacja dostaw jest istotnym elementem polityki bezpieczeństwa naszego państwa – powiedział Makiej.

Minister poinformował, że MSZ współpracuje z Biełneftachimem oraz innymi partnerami, w celu osiągnięcia wskaźnika 30 procent dostaw ropy spoza Rosji założonego przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę. Makiej przypomniał, że dostawy ropy z USA stały się możliwe po wizycie sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo w Mińsku i jego rozmowie z Aleksandrem Łukaszenką na początku lutego.

Białorusini rozważają dostawy ropy z wykorzystaniem różnych szlaków dostaw. Jeden z nich może prowadzić przez naftoport w Polsce i rewers Ropociągu Przyjaźń. Umowa długoterminowa mogłaby być realizowana z jego pomocą, bo jest to rozwiązanie bardziej rentowne niż dostawy morskie słane potem przez Litwę i Ukrainę.

BelTA/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Trzy szlaki naftowe uniezależnienia Białorusi od Rosji