Białoruś liczy na rekompensaty za manewr podatkowy w Rosji

13 września 2019, 06:45 Alert

Mińsk liczy na wyrównanie przez Moskwę strat Białorusi z tytułu tzw. manewru podatkowego w rosyjskiej sferze naftowej. Na razie taka decyzja nie zapadła – powiedział w czwartek w Moskwie minister finansów Białorusi Maksim Jermałowicz.

Rafineria. Fot. Gazprom Nieft
Rafineria. Fot. Gazprom Nieft

W parafowanym przez premierów obu krajów programie pogłębienia integracji Białorusi i Rosji kwestia wyrównania z tytułu manewru podatkowego nie jest rozwiązana – powiedział Jermałowicz, cytowany przez agencję Interfax-Zachód.

Mińsk liczy jednak, że Moskwa podejmie decyzje o rekompensatach. „Bardzo na to liczymy, ale w swoich planach przyjmujemy, że rekompensaty nie będzie” – powiedział minister, uściślając, że projekt budżetu na przyszły rok jest skonstruowany bez uwzględnienia rekompensaty, w związku z czym jest „dość twardy”.

„Zamiast planowanej nadwyżki zaplanowaliśmy budżet z deficytem” – oświadczył. Wcześniej ministerstwo finansów informowało, że planowany deficyt budżetu to 1,4 proc. PKB (1,4 mld dol.).

Od początku 2019 r. Białoruś importuje rosyjską ropę na nowych warunkach – po wyższej cenie. Wynika to z przeprowadzanego w Rosji manewru podatkowego (rozłożonego na pięć lat) w sferze naftowej, który polega na stopniowym znoszeniu ceł eksportowych na rosyjską ropę i wzroście podatku od wydobycia surowca. Zyskuje na tym rosyjski budżet, ale manewr prowadzi do zwiększenia ceny surowca i będzie stopniowo zmniejszać opłacalność eksportu paliw wytwarzanych z niego na Białorusi.

Manewr podatkowy – jak wynika z szacunków ministerstwa finansów Białorusi – tylko w 2019 r. spowoduje dla tego kraju stratę kilkuset milionów dolarów. W latach 2019-2024 Białoruś straci (z powodu zmniejszonych wpływów do budżetu i zwiększenia wydatków na zakup surowca przez rafinerie) nawet 11 mld dol.

Białoruś próbuje uzyskać od Rosji gwarancje rekompensaty tych strat, jednak bezskutecznie.

Od grudnia 2018 r. Moskwa otwarcie naciska na „pogłębianie integracji” z Białorusią i uzależnia dalsze gospodarcze wsparcie dla tego kraju od realizacji zapisów umowy o powstaniu państwa związkowego z 1999 r., które przewidują m.in. utworzenie wspólnych instytucji państwowych i waluty.

6 września premierzy obu krajów parafowali program działań na rzecz pogłębienia integracji.

Polska Agencja Prasowa

Rosja kończy manewr podatkowy, który miał uratować wydobycie ropy