Tatnieft śle sygnał w przeddzień negocjacji o dostawach ropy na Białoruś

6 lutego 2020, 06:30 Alert

Agencja Interfax ustaliła, że Białoruś będzie odbierać w lutym dostawy od rosyjskich firm Grupy Safmar oraz Tatnieftu. Transnieft otrzymał nominację od tych firm, ale przekonuje, że nie jest to gwarancja realizacji dostaw.

Ropociąg. Fot. Transnieft
Ropociąg. Fot. Transnieft

Prezes operatora rosyjskich ropociągów przesyłowych Transnieftu Nikołaj Tokariew powiedział, że Safmar i Tatnieft zgłosiły nominacje na odpowiednio 250 i 80 tysięcy ton ropy. Oznaczałoby to, że porozumienie tymczasowe o dostawach ropy na Białoruś ze stycznia zostanie poszerzone w lutym o Tatnieft. – Nie oznacza to na pewno, że Tatnieft dostarczy tę ropę. Myślę, że sprawa się wyjaśni po spotkaniu prezydentów – przyznał Tokariew cytowany przez TASS.

Grupa Safmar planuje dostarczyć w lutym w sumie 250 tysięcy ton ropy na Białoruś. W piątek 7 lutego odbędą się negocjacje polityczne warunków tych dostaw z udziałem prezydentów Białorusi i Rosji na Kremlu. Rozmowy na ten temat przeciągają się od Nowego Roku, od kiedy nie obowiązują stare kontrakty z firmami rosyjskimi. Białorusini sugerują, że mogliby odbierać ropę z nowych kierunków m.in. przez Polskę. Transnieft twierdzi, że jest to technicznie niemożliwe.

Interfax/TASS/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Spór o tranzyt ropy przeciągnie się do wakacji?