Rozmowy gazowe Białoruś-Rosja bez rozstrzygnięcia

9 grudnia 2019, 06:45 Alert
Aleksandr Łukaszenko Władimir Putin
Aleksandr Łukaszenko i Władimir Putin. Fot. Kremlin.ru

W sobotę 7 grudnia odbyły się rozmowy białorusko-rosyjskie na temat warunków dostaw gazu i ropy na Białoruś z udziałem prezydentów obu krajów.

Władimir Putin i Aleksandr Łukaszenko spotkali się w rosyjskim Soczi by rozmawiać o planach dalszej integracji ich państw w zamian za zmianę warunków dostaw ropy i gazu. Manewr podatkowy wprowadzony w Rosji w celu poprawy kondycji sektora wydobywczego, polegający na obniżce podatku od wydobycia węglowodorów, w zamian za podwyżkę taryfy eksportowej, podnosi ceny dostawy na Białoruś. Rosjanie chcą także zmniejszyć skalę subsydiowania ceny surowców oferowanej Białorusinom.

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji przekonuje, że strony zbliżyły stanowiska w tematach podjętych na spotkaniu. Kancelaria prezydenta Łukaszenki nie wydała oświadczenia. Wcześniej przywódca białoruski domagał się obniżki cen dostaw ropy i gazu, a także rekompensat za dostawy zanieczyszczonej nafty z Rosji. Odrzucił także scenariusz, w którym dalsza integracja z wielkim sąsiadem skończyłaby się utratą niepodległości jego kraju. Mimo to w niedzielę w Mińsku trwały protesty przeciwników zbliżenia z Moskwą.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Bojanowicz: Tani gaz za niepodległość. Czy Białoruś odda się Rosji? (ANALIZA)