Białoruś i Rosja pracują nad wspólnym rynkiem gazu

9 września 2019, 10:00 Alert
Putin i Łukaszenka

Rosja i Białoruś pracują nad planem mapy drogowej, który zakłada stworzenie wspólnego rynku gazu.

– Jeżeli chodzi o gaz, to oczywiście jest to jeden z najtrudniejszych tematów, ale zrozumiałe jest to, że powinniśmy stworzyć jeden rynek gazu. Następnie zgodnie z gazową mapą drogową, wszystkie parametry zostaną określone i wzięte pod uwagę – powiedział Maksim Oreszkin, rosyjski minister rozwoju gospodarczego.

W miniony piątek premierzy Białorusi i Rosji Siergiej Rumas oraz Dmitrij Miedwiediew zatwierdzili 31 map drogowych, potrzebnych do integracji obu państw w formie unii. Oreszkin poinformował, że poszczególne mapy drogowe powinny być ostatecznie gotowe 1 listopada 2019 roku. – Rozpoczyna się proces przygotowywania tych kart. Będziemy próbowali koordynować działania, tak aby były utrzymywane w pewnych ramach. Nad każdą z kart będzie pracowało odpowiednie ministerstwo – powiedział.

Oreszkin dodał, że w ciągu pięciu lat program przyniesie pozytywne skutki i w obu krajach będzie można zaobserwować wzrost ekonomiczny.

Umowa o utworzeniu państwa związkowego Rosji i Białorusi została podpisana w grudniu 1999 roku. Dokument zakłada utworzenie wspólnej przestrzeni politycznej, gospodarczej oraz celnej. W grudniu 2018 roku prezydenci Rosji i Białorusi podjęli decyzję o powołaniu międzyrządowej grupy roboczej ds. rozwoju integracji. Pod koniec czerwca, po spotkaniu z rosyjskim premierem, szef białoruskiego rządu poinformował, że do listopada Mińsk i Moskwa powinny uzgodnić wszystkie mapy drogowe, a w grudniu przedstawić harmonogram całego procesu integracji.

TASS/Piotr Stępiński

Bojanowicz: Unia Białorusi i Rosji z energetyką w tle (ANALIZA)