Biden: Putin chce wymazać ukraińską kulturę i tożsamość

27 maja 2022, 18:30 Alert

Putin stara się wymazać ukraińską kulturę i tożsamość – powiedział w piątek prezydent USA Joe Biden. Dodał też, że choć rosyjski przywódca chciał „sfinlandyzować” całą Europę, to zamiast tego tylko ją „znatoizował”, komentując zamiar wstąpienia do NATO Szwecji i Finlandii.

Były wiceprezydent i kandydat na prezydenta USA Joe Biden. Źródło: Instagram/Joe Biden
Prezydent USA Joe Biden. Źródło: Instagram/Joe Biden

Biden o wojnie w Ukrainie

Biden skomentował sytuację w Europie podczas przemówienia na zakończenie roku akademickiego do nowych absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Annapolis w stanie Maryland. – On nie tylko stara się zająć Ukrainę, ale tak naprawdę próbuje wymazać kulturę i tożsamość ukraińskiego narodu, atakując szkoły, żłobki, szpitale, muzea – bez żadnego innego powodu, jak tylko wyeliminować tę kulturę – powiedział Biden.

Zwracając się do marynarzy, Biden stwierdził też, że choć można mieć najbardziej zaawansowane okręty na świecie i najbardziej wyszkolonych żołnierzy, to najpotężniejszą bronią USA jest sieć sojuszników, których posiada na całym świecie. Odniósł się przy tym do perspektywy rozszerzenia NATO przez Szwecję i Finlandię, wspominając, że niedawno przywódcy tych krajów zadzwonili do niego, z pytaniem czy USA wesprze ich akcesję. – Działania Putina były próbą, by użyć mojego wyrażenia, aby sfinlandyzować całą Europę, uczynić ją całą neutralną. Zamiast tego, znatoizował całą Europę. Wszystko to pokazuje politykę zagraniczną opartą o siłę współpracy z sojusznikami i partnerami – powiedział prezydent.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński

RAPORT: NATO czeka na Szwecję i Finlandię