DrogiInfrastrukturaKolejeWszystko

Bieńkowska: Rola BGK w nowym rozdaniu pieniędzy europejskich powinna jeszcze wzrosnąć

Rola Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w finansowaniu rozwoju będzie w najbliższych latach rosnąć. Mówiła o tym wicepremier Elżbieta Bieńkowska podczas wystąpienia otwierającego konferencję „Finansowanie infrastruktury. Potrzeby i wyzwania a rola banku rozwoju”.

BGK brał udział we wdrażaniu programów rozwojowych z udziałem funduszy unijnych od początku członkostwa Polski w UE. W kończącej się właśnie perspektywie pełnił rolę płatnika środków europejskich.  Uczestniczył  w udzielaniu zwrotnych form wsparcia, m.in. w ramach inicjatyw JESSICA (finansowanie inwestycji w miastach) i JEREMIE (środki dla przedsiębiorstw). Bank zaangażowany był także w inne projekty rozwojowe, np. program Inwestycje Polskie. – Rola BGK w nowym rozdaniu pieniędzy europejskich powinna jeszcze wzrosnąć. Zamierzamy wykorzystać doświadczenie banku  – zapowiedziała wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

W jej opinii jednym z obszarów, w którym znaczącą rolę mógłby odegrać BGK są instrumenty zwrotne, czyli np. pożyczki, poręczenia.

– Inwestując fundusze europejskie z nowej perspektywy musimy patrzeć jeszcze dalej i tak wykorzystać te środki, by po 2020 r. rozwój finansowany był w jeszcze większym stopniu z pieniędzy krajowych – stwierdziła następnie wicepremier. – Dlatego największy wzrost alokacji przewidujemy dla przedsiębiorców. Najwięcej środków trafi, podobnie jak obecnie, na infrastrukturę, ale to firmy najbardziej odczują jakościową zmianę.

Zdaniem Bieńkowskiej finansując ich projekty ministerstwo infrastruktury wraz z BGK zamierza szerzej wykorzystać instrumenty zwrotne.
Instrumenty te będą mogły być wykorzystane także w innych dziedzinach, np. rewitalizacji czy finansowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii. Konkretne obszary zostaną wskazane w analizach, które obecnie prowadzi resort.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X