Bieńkowska: UE będzie zabiegać o transparentność cen i umów na rynku gazu

4 lutego 2015, 10:18 Energetyka

W projekcie Unii Energetycznej, nad którym pracuje Komisja Europejska ma się znaleźć między innymi zapis o przejrzystości cenowej na rynku gazu – donosi „Rzeczpospolita”.

Dziennik powołuje się na słowa komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, która brała udział w wewnętrznych rozmowach KE na temat projektu Unii Energetycznej. Według niej kwestia braku przejrzystości cenowej na europejskim rynku gazu jest bardzo często tematem dyskusji w Komisji Europejskiej i w projekcie Unii Energetycznej znajdą się najprawdopodobniej zapisy, które będą miały na celu rozwiązanie tego problemu. Jak wyjaśnia Bieńkowska, KE chce mieć wiedzę na temat warunków na jakich zawierane są kontrakty gazowe w Unii i to nie tylko te na szczeblu państwowym, ale również pomiędzy podmiotami gospodarczymi, bo dziś takimi informacjami dysponuje jedynie sprzedający.

„Rz” zwraca uwagę, że wprowadzenie transparentności na rynku gazu uderzy w Gazprom, za pośrednictwem którego Rosja cenami gazu realizuje swoje cele polityczne. Jak podkreśla dziennik, dzisiaj informacje o tym, kto ile płaci za gaz trafiają na rynek jedynie z nieoficjalnych i niepotwierdzonych źródeł, które wskazują, że więcej za błękitne paliwo płacą pozwalające sobie na krytykę Rosji kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło: CIRE.PL